Az igazi rugalmasságot azonban nyílván az jelentené, ha a meghatározott költségkereteken belül teljesen szabadon választhatnának a munkavállalók, egyéni preferenciáik függvényében - és természetesen a kínálati skála korlátozás nélkül bővíthető lenne. Ez utóbbi megvalósítása az egyéni költségszámlák vezetésével valósítható meg legkönnyebben, amikor az összeg felhasználását egy - a munkáltató nevére kiállított - számlával tudja igazolni a munkavállaló, és utólag kapja meg a pénzt bizonyos rendszerességgel.
Ebben az esetben - sőt, már a korábbi, egyszerűbb formáknál is - felmerül a keret évek közötti átcsoportosításának, illetve a direkt készpénzre történő átváltásának lehetősége. Sokszor azonban az adminisztrációs korlátok miatt ezek a kérdések már fel sem merülnek, mert az egyszer felállított preferenciarendszer megváltoztatása is korlátozottan lehetséges az adminisztrációs terhek miatt.
Gyakorlati szempontok a dolgozók egyéni választásán alapuló béren kívüli juttatási rendszerhez
Egyre több cég vezetősége lát fantáziát abban, hogy béren kívüli alternatív juttatásokkal fejezze ki dolgozóik megbecsülését, hiszen ezek az "extrák" költség-hatékony módon növelik a munkatársak cégük/szervezetük iránti elkötelezettségét pótlólagos versenyelőnyt biztosítva a munkaerő piacon. Az ilyen típusú rendszer kétféleképpen szokták emlegetni, használják rá a kafetéria és a Választható Béren Kívüli Juttatások elnevezést is.