3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai felsővezetők lassan, de biztosan megteremtik maguk számára a nyugati bérszínvonalat. Fizetésük hatalmas, de ezért gyakran súlyos árat kell fizetniük. A túl sok munka többnyire a magánélet rovására megy. Eközben a társadalmi feszültségek - mindezt figyelmen kívül hagyva - egyre csak nőnek.

A kisebb magyar cégek vezetőinek fizetése megközelíti a hasonló munkakörben dolgozó belgiumi társaik fizetését - derült ki a nemzetközi HayGroup összehasonlító felméréséből. A kutatás szerint az elmúlt években a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők fizetése emelkedett, míg az alacsony képzettségűeké leginkább stagnált. Ők belgiumi kollégáik fizetésének csupán 10 százalékára számíthatnak. A társadalom alsó és felső tizede közötti különbség a rendszerváltás óta folyamatosan növekszik. Az utolsó öt év hazai változásai, a multinacionális nagyvállalatok megjelenése és az európai uniós csatlakozás következtében a megszerzett tudás értéke növekedett. Az előrejutás szempontjából szerepe megközelíti a gazdasági és politikai tőkét. (Nyugaton már túl is lépett rajta.)

Az egyetemek közül a közgazdasági és az információs technikai (IT) területen diplomázók számíthatnak a legmagasabb kezdő fizetésre. A kereskedelmi szakokon végzett hallgatók például 127 ezer és 160 ezer forint közötti összeget kapnak kézhez kezdő munkavállalóként - áll a Közgazdászhallgatók Nemzetközi Szervezete, az AIESEC által idén elkészített, Most Desired Company (MDC) elnevezésű felmérésben, amely 45 felsőoktatási intézmény több mint kétezer hallgatójának munkahely-választási szempontjairól ad képet.

Az igazán magas fizetéseket azonban az IT szektor felsővezetői vihetik haza. Az esetenként havi egymillió forintot megközelítő bérek nagyon sok embert felháborítanak. A drága autók, fényes paloták vagy az állandóan csipogó mobiltelefonok és a Hugo Boss öltönyök irigységet váltanak ki, a magas juttatásokat pedig igazságtalannak és aránytalannak tartják - állítják szakértők. Ugyanakkor a jól megfizetett alkalmazottak sem mind elégedettek fizetésükkel - teszik hozzá. Ennek oka, hogy magukat nem az aluljárókban kolduló otthontalanokhoz hasonlítják, hanem saját környezetükhöz. A relatív deprimáltság (viszonylagos megfosztottság) fogalma írja le a jelenséget legjobban. E szerint mindenki egyfajta viszonyítási csoporthoz méri magát, azaz a hiányérzetét és elégedettségét e kör tagjainak életkörülményei határozzák meg.

A társadalom felső rétegének egyik legnagyobb gondja a szabadidő hiánya, a munka és a magánélet összeegyeztetése. Nyugaton egyre inkább a munkaórák csökkentését választják (fizetésemelés helyett) az alkalmazottak. A mai magyar trendek egyelőre ennek pontosan az ellenkezőjét mutatják. Kutatók szerint a hazai munkáltatók egyáltalán nem foglalkoznak azzal, hogy csökkentsék a magas pozíciókat betöltő dolgozók terhelését. Üzletemberekkel beszélgetve úgy tűnt: ez az egyik legnagyobb hátránya a jól fizetett, de 24 órás készenlétet és 16 órás odafigyelést megkövetelő munkaköröknek.

A munkamánia, vagy ahogy sokszor nevezik: az "üzletemberek betegsége" a nemzetközi sajtó legfelkapottabb témái közé tartozik. Az állandó teljesítési kényszer, az egész napot kitöltő munka és a mindezek következtében gyakorta kialakuló magánéleti válság oda vezet, hogy a vezető nem képes elszakadni az üzlettől, nem tud kikapcsolni, még akkor sem, ha erre lenne ideje.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!