Az idősebb magyar munkakeresők elutasítása a munkaadók részéről arra utal, hogy nyugdíj előtt néhány évvel szinte reménytelen munkához jutni. Életkoruk bevallása után már nem is kecsegtetik őket semmi jóval. A gyakorlatban az is előfordul, hogy az állást inkább betöltetlenül hagyják, mintsem hogy egy 50 év felettit alkalmazzanak.
Az Egyenlő Bánásmód Hatóság elnöke, Demeter Judit tapasztalatai szerint az életkor szerinti diszkriminációt a legnehezebb bizonyítani. Ilyen sérelmek előfordulásának bizonyítására a tesztelés szolgálhat. A hivatalhoz eddig kétszáznál is többen tettek bejelentést. A legkirívóbb példákat a multinacionális cégek produkálták, gyakori, hogy létszámleépítésre hivatkozva küldik el az ötven év körüli nőket, hogy a helyükre fiatalokat vehessenek föl.
A közigazgatásban elrendelt létszámcsökkentés is az idősebbeket érintette, bár a kormány egyezséget kötött a szakszervezettel védettségükről. A bejelentéseket a hatóság vizsgálja. Arra a kérdésre, hogy milyen szankcióra számíthatnak a diszkrimináló munkaadók, Demeter Judit szerint senkit nem tudnak visszahelyezni állásába, mert az a bíróság dolga. Visszatartó hatása annak lehet, hogy nyilvánosságra hozzák az elmarasztaló határozatot, s 50 ezertől hatmillió forintig terjedő pénzbírságot szabhatnak ki, olvasható a Népszabadságban.
Hatmillió forinttal is büntethetik a munkahelyi diszkriminációt
Ötven év felett megfelelő képzettséggel is szinte lehetetlen munkát találni. Az életkor szerinti diszkriminációt akár hatmillió forinttal is büntethetik, írja a Népszabadság