2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon 18,7 százalékkal több cég vált fizetésképtelenné tavaly, mint egy évvel korábban - tette közzé honlapján kedden a németországi Creditreform. Ezzel a vizsgált tíz térségbeli ország átlagánál nagyobb ütemű volt Magyarországon a növekedés.

Az elemzés megállapította: bár a gazdaság élénkülésének köszönhetően  tavaly kevesebb volt a vállalati csőd Nyugat-Európában, számuk még mindig igen magas, Kelet-Európában pedig még tovább nőtt a csődök száma.

A Creditreform adatai szerint a vizsgált tíz kelet-európai országban 35.581 cég vált fizetésképtelenné tavaly, 14,1 százalékkal több, mint 2009-ben. A legnagyobb csökkenést Észtországban regisztrálták, 27,3 százalékot, a legnagyobb növekedés Litvániában volt, 28,1 százalék. Magyarországon 14.832 vállalatnál indult csődeljárás.

A visegrádi országok közül Magyarország mellett csupán Csehországban nőtt a vállalati csődök száma, 6,2 százalékkal, míg Szlovákiában 7,8 százalékkal, Lengyelországban 10,1 százalékkal csökkent.

A 15 uniós tagországban, illetve Svájcban és Norvégiában összesítve 175.677 cég vált fizetésképtelenné tavaly, 1,4 százalékkal kevesebb, mint 2009-ben. Ez a második legrosszabb adat az elmúlt tíz évben, ami jelzi, hogy a gazdasági válság elhúzódó hatásait még 2010-ben is sok vállalat érezte, főként finanszírozási nehézségek miatt.

Nyugat-Európában  Franciaországban volt a legtöbb fizetésképtelen cég,   a listán következő Németország, utána Nagy-Britannia következik.

Meglepő adat, hogy a súlyos válsággal küszködő Görögországban tízezer vállalatra mindössze hét fizetésképtelen jutott, Spanyolországban a második legkevesebb, tizennégy, Írországban 75, míg a nyugat-európai átlag 68. A legtöbb vállalati csőd Luxemburgban (321) és  Dániában (207) volt tavaly tízezer cégre vetítve.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!