A szervezet 2003 második negyedévében végzett felmérése szerint az EU-polgárok között az alacsony képesítéssel rendelkezőknek 12,3 százaléka volt munkanélküli, míg az egyetemet végzettek körében 5 százalék volt ez az arány.
Ausztriában 7,9 százalékra rúgott a munkanélküliségi ráta az alacsony végzettségűek között, és 1,9 százalékot tett ki az egyetemet abszolváltak körében. Nyugati szomszédunk ezzel a második Magyarország mögött, amely az egyetemet végzettek 1,4 százalékos munkanélküliségi rátájával a legjobb helyzetben van az Európai Unió tagországai között. Németországban az arány 15,7, illetve 5 százalék.
A modell az Európai Unió mind a 25 tagállamára érvényes - mondják a német statisztikusok, hozzátéve: csak az arányokban van lényeges eltérés. Portugáliában például az alacsony és a magas képzettségű munkanélküliek aránya között alig van különbség: az előbbi 5,3, az utóbbi 6,1 százalék.
Ezzel szemben Szlovákiában igen nagy az eltérés: az alacsony képzettségűek munkanélküliségi rátája 47 százalék, s ez tízszerese az egyetemet végzettekének. Több kelet-európai országban még drámaibb a különbség, állítják a német szakemberek.
Mindez arra utal, hogy a gazdasági és társadalmi átalakulásban lévő, egykor erős iparral rendelkező országokban nehéz az alacsony képzettségű dolgozóknak munkát találni.
(MTI)
Hazánkban a legkisebb a diplomás munkanélküliek aránya
A felsőfokú végzettség még nem jelent munkahely-garanciát, de lényegesen csökkenti a munkanélkülivé válás esélyét - állapította meg a wiesbadeni statisztikai hivatal.