7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Saját bevallása szerint három év alatt több mint kilencmilliárd forintjába került a legnépszerűbb magyar klub a skót üzletembernek. A Fradi megmentője ezek után valószínűleg csak jókora veszteséggel tud visszatáncolni, ha valósak a közölt összegek. Mfor.hu-háttér.

2008 áprilisában több éves huzavona után az Esplanade Real Estate Ingatlanforgalmazó Kft. lett a Ferencváros tulajdonosa. Kevin McCabe akkor öt éven belül BL-indulást, új stadiont és ütőképes csapatot ígért a másodosztályban sínylődő focicsapat szurkolóinak. Ezekből azonban szinte semmi nem valósult meg: a csapat ugyan a dobogóért harcol az élvonalban, az új stadionból pedig először felújítás lett, majd annak határidejét is fokozatosan tolták ki, így egyelőre egy kapavágás sem történt. Mindez 9,2 milliárd forintért nem túl sok eredmény.

4,5 milliárddal indított McCabe

"Az általam irányított Scarborough Csoport a Fradi 2008. május 9-én történt megszerzése óta a Fradihoz kapcsolható ingatlan együttes megvásárlásra és egyéb járulékos költségekre mindösszesen megközelítőleg 4,5 milliárd forintot fizetett ki. Ez az összeg az ingatlan vételárát, a vagyonszerzési illetéket és az ingatlanhoz kapcsolódó, Ferencvárosi Torna Club által birtokolt használati jog megváltását foglalja magában" - olvasható Kevin McCabe keddi nyílt levelében.

A nemrég nyilvánosságra hozott adásvételi dokumentum szerint a fenti számok helytállók lehetnek: az üllői úti 6+2 hektáros ingatlan vételára kicsit több mint 2,5 milliárd forint volt, emellett McCabe cége vállalta, hogy 1,5 milliárd forintot ténylegesen megfizet az FTC részére. A fennmaradó 500 millió forint a vagyonszerzési illetéket takarhatja

A fentieken felül McCabe az adásvételi szerződésben vállalta, hogy legalább 1,2 milliárd forint értékben felújítja a jelenlegi stadiont vagy újat épít a helyére. A munka megkezdésére kétéves határidőt kapott, amit tavaly újabb egy évvel meghosszabbítottak. Azaz ha a skót marad az ingatlan tulajdonosa és nem kezdődik el az építkezés, akkor április 9-én az FTC lehívhatja az 1,2 milliárdos letétet.

Hova lett a másik 4,7 milliárd?

Levelében Kevin McCabe azt is leírja, hogy az elmúlt három évben cégcsoportja közel 4,7 milliárd forintot költött a labdarúgó Zrt. megvételére és fenntartására. Ebből 800 milliót tett ki az a vállalás, melynek értelmében megvette a részvények 94 százalékát, erre szintén az adásvételkor vállalt garanciát. A fennmaradó 3,9 milliárd az üzletember szerint a csapat teljes körű fenntartásának költségeit takarja.

Mindez tehát évente nagyjából 1,3 milliárd forintot jelent, ami kirívóan sok, hiszen jelenleg a leggazdagabb magyar futballcsapatok költségvetése is csak egymilliárd körül alakul. Persze ha ehhez hozzávesszük a stadion részleges felújítását és a korábbi adósságok kifizetését, akkor akár reális is lehet a fenti összeg.

A cég mérlege alapján a mérleg szerinti eredmény 2008-ban 581,1 millió forintos veszteséget mutatott, 2009-ben pedig 1,09 milliárdos volt a mínusz. Ezzel együtt azonban még mindig hiányzik 2,2 milliárd forint az említett ráfordításhoz. Ha viszont a tavalyi évre is egymilliárd körüli veszteséggel kalkulálunk és hozzávesszük a már említett 1,2 milliárdos kötelezettségvállalást, akkor kijöhet a McCabe által említett összeg.

Ezzel szemben McCabe szerint a bevételi oldal három év alatt a 600 millió forintot sem érte el. Ez az összeg a szponzori támogatásokból és a televíziós jogok ellenértékéből (300 millió forint), a jegybevételekből (200 millió forint) valamint a játékosok értékesítéséből (kevesebb, mint 100 millió forint) származott.

A nyilvános mérleg alapján 2008-ban az értékesítés nettó árbevétele 156,1 millió forint volt az FTC Labdarúgó Zrt-nél, míg 2009-ben ez 295,5 millió forintot tett ki. Az egyéb bevételek soron 2008-ban 132,4 millió, 2009-ben pedig 6,2 millió forint látszik. Ezek összesen 590 millió forintot tesznek ki. A 2010-es adatok egyelőre nem nyilvánosak, azonban a fentiek alapján kijelenthető, hogy a McCabe által említett 600 milliós bevétel akkor jöhetett össze, ha tavaly szinte egy fillér sem folyt be a kasszába, amire kicsi az esély, ugyanis a közvetítési jogdíjakból és a jegyeladásokból minden bizonnyal volt bevétele a klubnak.

A fentiekből az látszik, hogy nem feltétlenül a skót üzletember lehet a "hunyó" az Üllői úton: bár a bevételeket alábecsülte, az általa említett összegek nagyságrendileg helytállók lehetnek. Az FTC menedzsmentjének kellene inkább felelnie arra a kérdésre, hova lett az adásvételként kapott 1,5 milliárd forint és a részvényekért járó 800 millió. Ebből ugyanis mostanra a hírek szerint nem sok marad a klub kasszájában. Ha viszont McCabe fedezte a milliárdos veszteségeket, akkor ennek a 2,3 milliárdnak nem szabadott volna a nyakára hágni három év alatt.

A skót ebből már nehezen jöhet ki jól

Egyelőre mindenki a lehetséges folytatást találgatja, hiszen McCabe visszavonulása után is finanszírozni kell valakinek a csapatot, és valószínűleg a skót üzletember sem szeretne több mint 9 milliárdos veszteséggel lelépni Magyarországról.

Az viszont kijelenthető, hogy McCabe mostmár nehezen jöhet ki jól a kalandból. Néhány hete a hírek szerint 7 milliárdért árulta a csapatot és az ingatlant a befektető, tehát már akkor is több mint 2 milliárd forintos veszteséggel tudott volna kiszállni. Ehhez képest most a hírek szerint egy euróért adta át a Zrt-t egy újabb cégnek, azaz a kifizetett pénzből 2,3 milliárdról máris lemondott.

Azt egyelőre senki nem tudja, mi lesz az ingatlannal, mely még McCabe cégének tulajdonában van, viszont az adásvételi szerződés értelmében 25 éves használati joga van rá a Ferencvárosnak. Anyagilag akkor járhatna legjobban az üzletember, ha a 6+2 hektáros terület egy részét visszavásárolná tőle a klub, a fennmaradó telket pedig később hasznosítani tudná. A 9,2 milliárdos befektetés azonban akkor is elérhetetlennek tűnik.

Mi okozhatta McCabe vesztét?

2008-ban a válság előtt még nem tűntek irreálisnak a skót befektető ígéretei, azonban a külföldi sajtóhírek szerint McCabe vagyonát is rendesen megtépázta a válság. Ráadásul a gazdasági nehézségek miatt hazánkban is szinte teljesen összeomlott a kereskedelmi ingatlanok és a lakások piaca, így dugába dőlt az a terv, hogy majd a pálya mellett felépülő pláza és lakópark bevételei hozzák a nyereséget.

Az Üllői út-Könyves Kálmán körút kereszteződésében lévő ingatlan egyébként szakemberek szerint kifejezetten jó fekvésű, hiszen a metrókapcsolat mellett a népligeti buszpályaudvar is közvetlen szomszédságában van. Néhány éve a forrásbőség idején egy ilyen beruházásra könnyen lehetett volna banki finanszírozást találni, mostanra azonban szinte teljesen befagytak a pénzcsapok.

A kudarchoz hozzájárulhat a budapesti bevásárlóközpont-piac telítettsége is, hiszen a Fradi-pálya közvetlen közelében van a Lurdy ház, míg néhány villamosmegállóra az Aréna Pláza. Az irodaház szempontjából is elég sűrű a környék, hiszen a Könyves Kálmán körút túloldalán már elkészült a Skanska fejlesztésében a Népliget Center, illetve a már említett Lurdy házban is vannak irodák.

A fentiek alapján kijelenthető, hogy ha néhány évvel korábban belevág McCabe a budapesti kalandba, akkor a piac mérete és a finanszírozás miatt diadalmenet lehetett volna a beruházás, így viszont elképzelhető, hogy lógó orral kell majd távoznia hazánkból.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!