A harmincasok viszont pocsékul érzik magukat a bőrükben annak ellenére, hogy elvileg éppen ők járnak karrierük csúcsán. Az ok: a nagy hajtás jár a legtöbb feszültséggel. A válaszadók közel fele, 46 százaléka úgy érzi, a munka túl sokat vesz el az életéből, és csak 17 százalékuk véli úgy, hogy szívesen dolgozna tovább akár 70 éves koráig is.
Mint a felmérésből kiderült, az idősek egyáltalán nem tartanak a technológiai fejlődéstől: az ötvenesek 74 százaléka érdeklődik aktívan a számítógépek, a mobiltelefonok és az egyéb high-tech munkaeszközök használata iránt, és ez csak 5 százalékkal kisebb arány, mint a tizenévesek megfelelő mutatója.
Segítség az elhelyezkedéshez
Az ötven év feletti munkanélküliek elhelyezkedésének megkönnyítésére Magyarországon a Munkaügyi Minisztérium jelenleg több intézkedést is tervez, mint arról korábban a Menedzsment Fórum is beszámolt. Az állam egy három hónapos próbaidőre átvállalná az idős alkalmazottak teljes bér- és járulékköltségeit a munkaadótól, akit köteleznének arra, hogy legalább még három hónapig foglalkoztassa tovább az így felvett dolgozót.
Az így támogatott munkanélküliekkel külön megállapodást kötne a tárca arról, hogy ők mit vállalnak fel annak érdekében, hogy tartós legyen a foglalkoztatásuk, így például tanfolyamokon való részvételre is kötelezhetőek lennének. A minisztérium emellett a munkaerő-kölcsönzés támogatásával is javítaná a pályakezdők és az ötven év felettiek foglalkoztatási helyzetét: a minimálbér és járulékai másfélszeresét kitevő havonkénti támogatást is kaphat személyenként az a munkaerő-kölcsönző közhasznú társaság, amelyik legalább 50 munkanélkülit legalább 200 napra alkalmaz.
Elég a sztereotípiákból
Az amerikai kutatást publikáló EFA vezetői szerint az új tények ismeretében a munkaadóknak át kellene alakítaniuk jelenlegi szemléletüket, hogy ezek ismeretében jobban alkalmazkodjanak az egyes korosztályok igényeihez, és ezáltal hatékonyabbá tegyék a munkavégzést. Sam Mercer, a szervezet igazgatója elmondta: ideje leszámolni az egyes munkavállalói korcsoportokhoz kötődő sztereotípiákkal.
Minden korosztály máshogy viszonyul ugyan munkához, és Mercer szerint egyértelmű, hogy jelenleg nem az igényeiknek megfelelő támogatást kapják a munkaadóktól, akik ezeket a különbségeket nem veszik figyelembe. Pedig ezek ismeretében sokkal könnyebb lenne az alkalmazottakat megtartani és motiválni, és a munkaadók a dolgozók életkorának megfelelő képzési és előmeneteli lehetőségeket biztosíthatnának, amiből nem lenne szabad kizárni az idősebbeket sem.
Menedzsment Fórum
Idős korban javul a munkakedv
Az ötvenesek is becsülik a munkát és egyáltalán nem igyekeznek nyugdíjba menni, ezért jóval rugalmasabb lehetőségeket kellene biztosítani nekik a munkaerőpiacon.