Március végén derült ki, hogy a szanálás alatt álló MKB Bankot egy három vállalatból álló konzorcium vette meg, mely korábban a bajor állam tulajdonából került a magyar államéba.
Az új tulajdonosok
- a Metis Magántőke Alap. amit a Minerva Zrt. indított el,
- a Pannónia Nyugdíjpénztár,
- illetve a luxemburgi illetőségű Blue Robin Investments.
Az üzletet - ha minden zökkenőmentesen zajlik - június végén zárják le. Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az MKB megvásárlásáról tartott sajtótájékoztatón még április elején úgy fogalmazott: "bízik abban, hogy a június végi zárást követően az MKB új tulajdonosai ki fognak állni és el fogják mondani, hogy kik ők és milyen stratégiát szeretnének a bankkal megvalósítani". Nagy reményei szerint ugyanis ha valaki 37 milliárdot fektet be, akkor minden bizonnyal vállalni fogja a kilétét.
Mivel azonban a konzorciumban két tőkealap is szerepel, esetükben nem lehet tudni, hogy honnan gyűjtötték össze a pénzt és kit képviselnek - ezek ugyanis a tőkepiacon védett információknak számítanak.
Számoljon velünk, milyen összegre számíthat betegszabadságból és táppénzből?
Mindenesetre az MKB Bank vevőit illetően számos pletyka kelt szárnyra, egyebek mellett többen a Magyar Nemzeti Bank alapítványait is sejteni vélik a tranzakció hátterében. Ennek alapja, hogy az egyik konzorciumtagot, a Minerva Zrt.-t Pallas Athéné római megfelelőjéről nevezték el.
A Blue Robin Investments esetében a tulajdonosi szálak egy szingapúri cégig vezetnek, a Prime Direct Pte. Ltd-ig, melyről túl sokat nem tudni, de 2008-ban még reklámtevékenységet folytatott.
A Metis Alap pedig 31 milliárd forintos tőkével indult, és érdekesség, hogy az ezt létrehozó Minerva Zrt.-t 2013-ban az MNB eltiltotta az alapkezeléstől, de aztán 2015 végén újra engedélyezte neki. Az alapkezelő ügyvezető-tulajdonosa Jaksa László, aki az elmúlt 20 évben a Raiffeisennél dolgozott.
mfor.hu