A 38 milliárdos keretről, annak megyék közötti elosztásáról, úgy mint eddig is a Munkaerőpiaci Alap irányító testülete döntött. Ebben a testületben kormányzati, munkaadói és munkavállalói képviselők vesznek részt egyenlő arányban. A 29,8 milliárd forint megyék közötti elosztásáról az operatív program minősítő testülete döntött a közlöny szerint. Ez utóbbi testületben a szakminisztériumi vezetőkön kívül a Munkaerőpiaci Alap irányító testülete és a Foglalkoztatási Hivatal is képviselteti magát.
A 29,8 milliárd forintot a 2004-2006 közötti időszakra hagyták jóvá a térségi munkaügyi intézményeknek, de felhasználását az idén kezdik meg. A 38 milliárd forintot főként az egyes térségek munkanélküliségi mutatói, a hátrányos helyzet jellemzői szerint osztották el az idén is. Nem véletlen, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 5,3 illetve 4 milliárd forinttal részesedett ebből a keretből, Budapest pedig a nagy lakosságszám ellenére 1,8 milliárd forinttal.
A 29,8 milliárd forintnál más elosztási elvek érvényesülhettek, az előbbi megyék keretösszege 3,9 milliárd, 2,7 milliárd forint, Budapest részesedése pedig 2,5 milliárd forint. Az MTI-t úgy informálták az operatív program irányító hatóságánál, hogy a 38 milliárd forintot és a 29,8 milliárd forintot hasonló célokra használják fel a térségi munkaügyi intézmények.
A Foglalkoztatáspolitikai Minisztérium honlapja néhány megyénél közli a 38 milliárd forintból az adott térségre jutó rész felhasználási arányait. Így például Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 40 százalékban közhasznú munkára fordítják ezt a pénzt, 18 százalékban a pályakezdők elhelyezkedésének támogatására, 14 százalékban arra, hogy a munkaadóktól bizonyos ideig átvállalják a kereset kifizetését munkanélküliek foglalkoztatása esetén, a képzésekre, átképzésekre 12 százaléknyi összeget költenek. A további programok kisebb arány képviselnek.
Komárom-Esztergom megyében a közhasznú foglalkoztatás részesedése 25 százalék, a pályakezdők lehetőségeinek javítására 22 százalékot fordítanak, a kereset támogatásra 15 százalékot, a képzésre, átképzésre 25 százalékot. Fejér megyében a közhasznú munkára 32 százalék jut, a pályakezdők elhelyezkedésének támogatására 8 százalék, a munkaadói foglalkoztatási költségek bizonyos idejű kifizetésére 25 százalék, a képzésekre, átképzésekre 21 százalék. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Foglalkoztatásbarát lesz a hazai szakképzés
Az unióhoz igazodik a szakképzési támogatások elosztása
Újabb közmunkaprogramok indulnak
Jelentős összegek a munkaügyi helyzet javítására
A fővárosival együtt húsz térségi munkaügyi központ idén nem csupán a Munkaerőpiaci Alapból átutalt 38 milliárd forintos keretből indíthat a foglalkoztatási lehetőségeket javító programokat, ez kiegészül további 29,8 milliárd forinttal a humánerőforrás-fejlesztési operatív program jóvoltából. Erről a Munkaügyi Közlöny legújabb száma közöl ismertetőt.