3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fővárosival együtt húsz térségi munkaügyi központ idén nem csupán a Munkaerőpiaci Alapból átutalt 38 milliárd forintos keretből indíthat a foglalkoztatási lehetőségeket javító programokat, ez kiegészül további 29,8 milliárd forinttal a humánerőforrás-fejlesztési operatív program jóvoltából. Erről a Munkaügyi Közlöny legújabb száma közöl ismertetőt.

A 38 milliárdos keretről, annak megyék közötti elosztásáról, úgy mint eddig is a Munkaerőpiaci Alap irányító testülete döntött. Ebben a testületben kormányzati, munkaadói és munkavállalói képviselők vesznek részt egyenlő arányban. A 29,8 milliárd forint megyék közötti elosztásáról az operatív program minősítő testülete döntött a közlöny szerint. Ez utóbbi testületben a szakminisztériumi vezetőkön kívül a Munkaerőpiaci Alap irányító testülete és a Foglalkoztatási Hivatal is képviselteti magát.

A 29,8 milliárd forintot a 2004-2006 közötti időszakra hagyták jóvá a térségi munkaügyi intézményeknek, de felhasználását az idén kezdik meg. A 38 milliárd forintot főként az egyes térségek munkanélküliségi mutatói, a hátrányos helyzet jellemzői szerint osztották el az idén is. Nem véletlen, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 5,3 illetve 4 milliárd forinttal részesedett ebből a keretből, Budapest pedig a nagy lakosságszám ellenére 1,8 milliárd forinttal.

A 29,8 milliárd forintnál más elosztási elvek érvényesülhettek, az előbbi megyék keretösszege 3,9 milliárd, 2,7 milliárd forint, Budapest részesedése pedig 2,5 milliárd forint. Az MTI-t úgy informálták az operatív program irányító hatóságánál, hogy a 38 milliárd forintot és a 29,8 milliárd forintot hasonló célokra használják fel a térségi munkaügyi intézmények.

A Foglalkoztatáspolitikai Minisztérium honlapja néhány megyénél közli a 38 milliárd forintból az adott térségre jutó rész felhasználási arányait. Így például Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 40 százalékban közhasznú munkára fordítják ezt a pénzt, 18 százalékban a pályakezdők elhelyezkedésének támogatására, 14 százalékban arra, hogy a munkaadóktól bizonyos ideig átvállalják a kereset kifizetését munkanélküliek foglalkoztatása esetén, a képzésekre, átképzésekre 12 százaléknyi összeget költenek. A további programok kisebb arány képviselnek.

Komárom-Esztergom megyében a közhasznú foglalkoztatás részesedése 25 százalék, a pályakezdők lehetőségeinek javítására 22 százalékot fordítanak, a kereset támogatásra 15 százalékot, a képzésre, átképzésre 25 százalékot. Fejér megyében a közhasznú munkára 32 százalék jut, a pályakezdők elhelyezkedésének támogatására 8 százalék, a munkaadói foglalkoztatási költségek bizonyos idejű kifizetésére 25 százalék, a képzésekre, átképzésekre 21 százalék. (MTI)

Kapcsolódó anyagok
Foglalkoztatásbarát lesz a hazai szakképzés
Az unióhoz igazodik a szakképzési támogatások elosztása
Újabb közmunkaprogramok indulnak

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!