Megszaporodtak a szakszervezeteket érintõ jogsértések, a dolgozók kiszolgáltatottsága nem enyhül. Egy cég a dolgozók adatai alapján jósnõvel választatta ki a "lopósokat", írja a Népszabadság az MSZOSZ és a Liga jelentése alapján.
Az MSZOSZ jelentése megjegyzi, a munkaügyi jogsértéseknek csak kisebb része kerül nyilvánosságra. A munkavállalók - vélhetően jogismeret hiányában és munkahelyi kiszolgáltatottságuk okán - a jogsérelmek nagyobb részét megtorlatlanul hagyják, gondjaikat eltitkolják.
[ajanlo=90][igazitas=left/] A 2004-ben elkövetett jogsérelmek között szerepel a Penny Market Kft.-nél történt extrém eset, ahol az egyik vezető összegyűjtötte és jósnőhöz vitte a munkavállalók személyes adatait. Arra volt kíváncsi, hogy lopnak-e. A "kiválogatottakat" állásukból felfüggesztették, majd hónapok múlva - létszámfeleslegre hivatkozva - rendes felmondással megszüntették a munkaviszonyukat.
Jogsértést követtek el a Győr-Moson-Sopron megyei Federal Mogulnál is, amikor az étkezési hozzájárulás mértékét annak függvényében csökkentették, hogy a dolgozók havonta hány munkanapot hiányoztak.
A Liga jelentése szerint a munkáltatók sok esetben a szakszervezeti tisztségviselők elbocsátásával kísérlik meg akadályozni az érdekvédelmi szervezet működését. A Delphi Packart Kft.-nél pedig például rendkívüli felmondással bocsátották el a helyi szakszervezet elnökét. Így ugyanis nincs szükség a szakszervezet egyetértésre. Ha pedig ez jogellenesen történt, a jogerős ítéletig annyi idő telik el, hogy nagy valószínűséggel már nem kerül sor a munkaviszony helyreállítására.
Az ágazatoktól a konföderációkhoz eljuttatott jelentésekből megállapítható továbbá, hogy a legtöbb jogsértés a külföldi tulajdonú cégeknél történik, írja a Népszabadság.
Jósnő adott tanácsot az elbocsátandó dolgozókról
Megszaporodtak a szakszervezeteket érintő jogsértések, a dolgozók kiszolgáltatottsága nem enyhül. Egy cég a dolgozók adatai alapján jósnővel választatta ki a "lopósokat", írja a Népszabadság az MSZOSZ és a Liga jelentése alapján.