A londoni üzleti napilap feltárta, hogy a kelet-európai átalakulás pénzügyi támogatására alakult bank vezető tisztviselője, Noreen Doyle még tavaly év elején részmunkaidős, nem végrehajtói jogkörű igazgatói tisztséget vállalt a Crédit Suisse Group svájci befektetési csoportnál.
Doyle évente 264 ezer fontot (94 millió forintot) keres adómentesen az EBRD-nél, és a Crédit Suisse-től évi 350 ezer svájci frank (56 millió forint) névértékű részvényt kap azért, hogy egy évben hat igazgatótanácsi ülésen részt vegyen - írta a Financial Times. A lapot az EBRD most arról értesítette, hogy Doyle - miután a Financial Times megkereste őt az ügyben - úgy döntött: ez utóbbi juttatást jótékonysági célokra fordítja - áll a hétfői cikkben.
Az EBRD szabályzata tiltja az alkalmazottaknak, hogy máshol is munkát vállaljanak, függetlenül attól, hogy a másodállás jár-e érdekütközéssel, vagy sem. A szabályzat ugyanakkor azt lehetővé teszi, hogy Jena Lemiérre, az EBRD elnöke mentesítést adjon a tiltás alól.
A Financial Times szerint Noreen Doyle kérte és meg is kapta Lemiérre engedélyét a Crédit Suisse-állás elfogadásához, azzal a feltétellel, semmiféle olyan EBRD-tranzakció döntési folyamatában nem vehet részt, amelynek részese - vagy részese lehet - a svájci befektetési csoport. Doyle a brit lapnak azt mondta, hogy a Crédit Suisse csak korlátozott ügyleteket bonyolított le Kelet-Európában.
A vállalatvezetői magatartási normákért lobbizó egyik vezető londoni szervezet, az International Corporate Governance Group vezetője azonban azt mondta: rendkívül fontos, hogy egy közintézmény - az EBRD a tagországok kormányainak tulajdona - maga szabjon meg normákat, mert a lehetséges érdekkonfliktusok megfelelő kezelése az adott intézmény jó hírnevét védi.
A Financial Times felidézte, hogy az EBRD első elnöke, Jacques Attali lemondott, miután súlyos bírálatok érték a bank költekezése - egyebek mellett a londoni központ márványburkolatára nagyvonalúan elköltött pénzek - miatt.
A bank éppen a múlt héten tette közzé, hogy tavaly 129 új programra összesen 4,133 milliárd euró kiutalást hagyott jóvá a kedvezményezett kelet-európai országoknak, a korábban jóváhagyott programokra pedig 3,4 milliárd eurót folyósított; mindhárom adat rekord az EBRD 14 éves történetében. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Érzelmi alapon adakoznak a hazai cégek
Üzlet helyett jótékonykodik a legbefolyásosabb európai üzletasszony
Jótékony ajándékok
Jótékony célra költi vitatott jövedelmét az EBRD vezetője
Jótékonysági célokra adományozza vitatott munkavállalással szerzett tekintélyes második jövedelmét a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) alelnöke - írta a hétfői Financial Times.