A kormányszóvivő közölte: a lépésről a kormány a Magyar Nemzeti Bank egyetértésével döntött. Hozzátette: a gazdaság olyan állapotban van, hogy ki lehet védeni a döntéssel járó esetlegesen felmerülő veszélyeket. (A képen: Járai Zsigmond (j) és Varga Mihály pénzügyminiszter)
A kormányszóvivő elmondta, hogy a döntés nyomán megszűnik egy bűncselekményfajta is, hiszen kiüresedik a devizakódex és ezáltal a Btk. egyes passzusai is megszűnnek.
- A magyar gazdaság és a forint olyan erős, hogy a devizagazdálkodás minden kötöttségét fel lehetett oldani - mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke kedden sajtótájékoztatón, a kormányülést követően, melyen a kabinet döntött a teljes deviza liberalizációról.
Járai Zsigmond kérdésre válaszolva hangsúlyozta: bár bizonyos kockázata van a devizakorlátozások megszüntetésének, az MNB és a kormány nem fél attól, hogy a forint iránt csökkenne a kereslet, és romlana a folyó fizetési mérleg, a magyarok külföldön tömegesen nyitnának számlákat és attól sem, hogy az adóelkerülést segítené a korlátozások feloldása.
Varga Mihály pénzügyminiszter elmondta, hogy a liberalizáció egyben azt jelenti: a második félévben 17 törvényt, 2 kormányrendeletet, 3 igazságügyi minisztériumi rendeletet és 3 jegybanki rendeletet kell módosítani. Arnold Mihály, a vám- és pénzügyőrség országos parancsnoka egyrészt arra hívta fel a figyelmet, hogy a vámszervek jelentős ellenőrzési kötelezettségtől szabadulnak meg az intézkedés révén, s így erejüket a jövedéki ellenőrzésekre csoportosíthatják át.
Járai Zsigmond kiemelte, hogy a devizakorlátozások ugyan megszűnnek, azonban a pénzügyi szolgáltatásokhoz kapcsolódó több jogszabály érvényben marad, így például a határon átnyúló pénzügyi szolgáltatás tilalmát csak az európai uniós csatlakozás idején kívánja megszüntetni a magyar kormány, s természetesen életben maradnak a vámjogszabályok is.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke közölte, hogy a devizakorlátokat feloldó kormányrendelet előre láthatólag június 15-ig jelenik meg. A jogszabály megjelenésével válik hatályossá. A kormányrendelet hatályba lépésével még ebben a hónapban a következő devizakorlátozásokat oldják fel: - megszűnik az eddigi deviza, illetve valuta hazahozatali kötelezettség - lehetővé válik, hogy belföldiek, vállalatok és magánszemélyek egyaránt külföldön devizahatósági engedély nélkül nyissanak forint- és devizaszámlát - a devizabelföldiek belföldi devizaszámláján bármilyen jogcímen szerzett deviza vagy valuta eredetvizsgálat nélkül elhelyezhető és korlátozás nélkül felhasználható - nemcsak magánszemélyek, hanem belföldi vállalkozások, szervezetek is korlátlanul tarthatnak valutát- a külföldi vállalkozásban való közvetlen tulajdonszerzés feltételei megszűnnek és megszűnik a bejelentési kötelezettség is - minden téren, valutától függetlenül, megszűnik a devizahatósági engedélyezési, illetve bejelentési kötelezettség, így többek között a rövidlejáratú portfólió műveletekre, köztük a fedezeti (így határidős) ügyletekre, lejárattól függetlenül a hitelfelvételre és -nyújtásra, pénzügyi biztosítékokra, tartozás átvállalásra vonatkozó korlátozások is megszűnnek - szabaddá válik a devizakülföldiek részére az ajándékozás - külföldi és hazai fizetőeszközt, bel- és külföldiek egyaránt korlátozás nélkül hozhatnak be az országba, illetve vihetnek ki külföldi valutát és forintot - a törvényes fizetőeszköz továbbra is a forint, de kölcsönös megállapodás esetén mód nyílik akár belföldiek között, akár bel- és külföldiek között a külföldi devizában, valutában való fizetésre.
Június 10-étől: konvertibilis a forint
Június 10-én megszűnik a devizakorlátozás, és teljesen konvertibilis lesz a forint - jelentette be a kormány keddi ülését követő budapesti sajtótájékoztatón Borókai Gábor.