Karrierproblémák
A karrierkutatások elméletét és gyakorlatát a pénzügyi szektorban dolgozó menedzser férfiaknál szerzett tapasztalatok uralják. A nők karrierút-mintázata és preferenciáik sokkal rugalmasabbak, és arra lehet számítani, hogy a számukra már csaknem megszokottá vált bizonytalansággal egyre több férfi alkalmazott is szembesülni fog.
Az 1980-as évek közepén a nők gyakran hagyták el vezető pozícióikat, mivel - férfi kollégáikkal összehasonlítva - alacsonyabb volt a fizetésük és kisebb az esélyük a csúcsra jutásra (a nők munkafeladatai általában unalmasabbak, egyhangúbbak: gyakran végeznek anyagbeszerzést, teljesítenek személyügyi és PR-feladatokat, és önállóságuk is kisebb az általuk kívántnál). Megjelentek azonban olyan szervezetek, amelyek megpróbáltak tenni valamit a nők megtartásáért a vezetésben: például rugalmas munkaidőt vezettek be, lehetővé tették az otthoni munkavégzést vagy segítették a házastársat az állásszerzésben, áthelyezés esetében. A tudatos erőfeszítések eredményeként az utóbbi időben növekedett a nők száma a vezetésben.
A kisebbségi csoportok tagjai szintén lehetnek sikeres vezetők vagy vállalkozók, jóllehet a hátrányos megkülönböztetés, a faji előítéletek vagy az idegengyűlölet olykor nem lebecsülendő akadályt jelentenek e területen. Többen felhívták a figyelmet a különböző etnikai kisebbségek karrierjének megkülönböztető jellegére, a mentori kapcsolatok és szerepmodellek speciális követelményeire.
A karrierkutatások legfeltűnőbb fogyatékossága a fizikai munkások karrierjének a problematikájával kapcsolatos, mivel általában figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy - bár hierarchiában való előrejutásról ritkán beszélhetünk - a fizikai munkások is gyarapodnak szakmai tudásukban, és a felgyülemlett tapasztalatok fontosak számukra (McKenna és Beech, 1998; Nemes, 1998; Nicholson, 1996).
Azok a vállalatok, amelyeknek van formális karriermenedzselési rendszerük, általában hatékonyabban kezelik, használják fel az emberi erőforrásokat, mint a tudatos programoknak híján levő társaik. Az ilyen vállalatok jobban képesek megbirkózni az emberi erőforrásokkal összefüggő kormányzati szabályozásokkal, és felismerni, illetve megoldani a karrierproblémák egész sorát (Heneman és mtsai, 1986; Nemes, 1998).
Karrier a szervezetben pszichológiai nézőpontból
A "karrier" kifejezés az alkalmazott pszichológia egyik legérdekesebb és egyben egyik legvitatottabb fogalma. Az egyént a szociális struktúrába ágyazottan értelmezi, egyszerre egyedi életek és társadalmi rendszerek jellemzője.