Az akkori ellenőrzések során a társaságok iratait lefoglalták, bankszámláikat zárolták, több cégvezetőt őrizetbe vettek, ezzel lehetetlenítve el németországi tevékenységüket. Tóth Boldizsár, a károsultakat képviselő Nemzetközi Vállalkozók Egyesülete (NVE) elnöke szerint az ötven vállalat több mint kétharmada végleg kivonult a német piacról, egy részük azóta meg is szűnt, illetve most van felszámolás alatt. Akik kinn maradtak, azokat továbbra is folyamatosan ellenőrzik, zaklatják a hatóságok - áll a Világgazdaság írásában.
Az érintett vállalkozások 400-500 millió euróra becsülik a SoKo-akciók kapcsán elszenvedett káraikat. Ennek legalább részleges megtérítésére jó esélyt kínál, hogy a német bíróságok már több esetben megszüntették az eljárást, és jogosnak minősítették a kártérítési igényt. Ennek "készpénzre váltása" azonban eddig egyetlen cégnek sem sikerült, többek között azért, mert a német hatóságok által lefoglalt fontos dokumentumok visszaadása a bírósági végzések után is nagyon lassan halad.
Az NVE most pénzügyi tanácsadó cégekkel tárgyal arról, hogy 20-30 százalékos sikerdíj fejében felvállalnák a pórul járt vállalkozások kártérítési igényeinek érvényesítését. Tóth Boldizsár szerint nemcsak a német, hanem a magyar állam kártérítési felelőssége is felmerülhet a SoKo-ügyek kapcsán. A magyar ügyészség ugyanis anélkül adott maximális segítséget a razziák magyarországi részének lebonyolításához, hogy megvizsgálta volna a német vádak megalapozottságát - írja a Világgazdaság.