Kozma Béla, az EDR-t kiépítő és működtető Pro-M Zrt. vezérigazgatója a Budapesten csütörtökön megrendezett 5. Professzionális Mobiltávközlési Nap konferencián elmondta, a plusz befektetés mutatja a rendszer melletti elkötelezettségüket. Kifejtette, az EDR a gyakorlatban 42 ezer felhasználót képes kiszolgálni, akiknek a száma attól függ, hogy a készenléti szervezetek hány készüléket kívánnak csatlakoztatni a zárt rendszerre.
A hálózat minőségéről Kozma Béla elmondta: a földrajzilag 99 százalékos lefedettséget nyújtó EDR-nek akkor is működnie kell és ki kell tudnia szolgálnia a készenléti szervezeteket, ha Magyarországot, az arányokat tekintve, hasonló katasztrófa érné, mint Japánt.
Hozzátette, az egyebek mellett a rendőrséget, a mentőszolgálatot, a katasztrófavédelmet, a tűoltókat kiszolgáló EDR-t rendszeresen, évente tesztelik speciális helyzetek mesterséges előidézésével, s egyeztetik a katasztrófa-elhártási tervet az érintetett szervezetekkel és a kormányzattal.
Hozzátette: a rendszer különlegese helyzetekben már többször is jól vizsgázott, legutóbb az iszapkatasztrófa-idején.
A vezérigazgató elmondta, a nagyon magas, 99,99 százalékos rendelkezésre állást nyújtó EDR tovább bővíthető, 60 ezer felhasználóig viszonylag könnyen, 1-2 milliárd forintért, míg efölött már nagyobb összegért, mivel ebben az esetben építeni kell a jelenlegi négy mellé egy újabb központot, ami mintegy 1 milliárd forintba kerül.
Kozma Béla elmondta, minden ehhez hasonló hálózat katasztrófa-helyzetben való működésre, kritikus üzemmód ellátására készül, ami a normál rendszerekhez képest megdrágítja a beruházást. A magyar EDR-nek például eggyel több központja van mint egy hasonló, nem készenléti rendszernek, illetve 5 olyan, saját áramellátással rendelkező mobil bázisállomása, mi huszonnégy órán belül bárhol telepíthető. A készenléti rendszereknek ugyanis ott is kifogástalanul kell működnie, ahol a közcélú hálózatok már akadoznak.
Kozma Béla, az EDR-ről elmondta, nemzetközi összehasonlításban is jól működik, színvonalát jól mutatja, hogy Németországban most építenek ki egy, a magyarral megegyező technológián alapuló rendszert, ami azonban az ország lakosságának és területének nagysága miatt méreteiben 10-15-ször akkora lesz, mint a Pro-M által működtetett.
A Pro-M Zrt. az EDR TETRA-technológián alapuló kiépítésére és 2015-ig való működtetésére szóló megbízást öt évvel ezelőtt nyerte el pályázaton, s évente 9,325 milliárd forintot kap az államtól szolgáltatási díjként.
A konferencián Guba Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főosztályvezetője elmondta, a technológia alkalmas a magas színvonalú szolgáltatásra, többször bizonyított már katasztrófa-helyzetben, s jól teljesített a magyar uniós elnöksége elmúlt három hónapjában is.
Kifejtette, továbbra is nagyon magas színvonalú, üzembiztos, megfelelő lefedettségű szolgáltatást várnak az EDR-től, költséghatékony működés mellett.
Phil Godfrey, a TETRA Association elnöke a konferencián elmondta, napjainkban a világ 114 országában működik TETRA alapú készenléti rendszer, 40 százalékuk Nyugat-Európában, 15 százalékuk Kelet-Európában, 25 százalékuk eddig Ázsiában. A rendszerek 32 százaléka készenléti szervezeteket szolgál ki, míg 33 százalékukat a közlekedésben, szállítmányozásban használják.
Hozzátette, a magyar hálózat működtetésének színvonalát is elismerik azzal, hogy május végén Budapesten rendezi meg a világszervezet a 2011. évi, sorrendben a 13. TETRA World Congress-t.
MTI