Országszerte mindössze harmincezer betöltetlen munkahely van, míg az álláskeresők száma meghaladja a négyszázezret. A bejelentett szükségletek alapján leginkább segéd- és mezőgazdasági munkásokra, őrökre, szabó- és varrónőkre, gyártósori összeszerelőkre, tehergépkocsi-vezetőkre, lakatosokra, kőmüvesekre,kézi anyagmozgatókra és eladókra lenne leginkább szükség. Segédmunkásokat például nyolcezer helyre keresnek országszerte, számol be a Világgazdaság.
A munkaadók szerint egyrészt a szürke-és feketegazdaság szívja el a munkaerőt, másrészt a kelet-magyarországi munkaerőt képtelenség rávenni arra, hogy a szakmunkáshiánnyal küzdő Dunántúlon vállaljon munkát. Harmadrészt a dolgozókat gyakran riasztja el az alacsony bérezés.
A földrajzi anomáliákat jelzi, hogy míg Hajdú-Biharban mindössze 20, addig Pest megyében több mint 2000 segédmunkást alkalmaznának a cégek. Egyes szakértők szerint problémát okoz az is, hogy az álláskeresők szaktudása elavult, hiányzik a piaci értékű tudás, áll a Világgazdaság elemzésében.
Kékgalléros munkaerőhiányt rejt a hazai munkanélküliség
Bár jelenleg egyetlen bejelentett üres állásra 13 álláskereső jut Magyarországon, az ország számos területén mégis szak- és segédmunkás hiányról panaszkodnak a cégek. A Világgazdaság elemzése szerint a látszólagos ellentmondás hátterében szerkezeti és földrajzi anomáliák állnak.