3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország a közép-európai OECD-országokhoz viszonyítva sokat költ a munkanélküliség elleni küzdelemre -- derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet friss kiadványából.

A rendszerváltók ráfordítása azonban messze elmarad Nyugat-Európa és az OECD átlagától, és csupán elenyésző része jut átképzésre.

Magyarország 1998-ban a GDP 1 százalékát fordította munkaerő-piaci programokra. A nagyobb munkanélküliséggel küszködő Lengyelország ugyanennyit, Csehország csak harmadennyit költött ilyen célokra. Közép-Európában az összegeknek az OECD-átlaghoz hasonló, 40 százalék körüli hányada jutott az aktív munkaerő-piaci politikákra, de ebből több mint kétszer annyit vitt el az adminisztráció, mint a képzés és átképzés.

Az OECD-országokban a munkanélküliséggel összefüggő passzív politikákra -- munkanélküli-segélyre és korengedményes nyugdíjazásra -- fordított összegek rugalmasabban változtak az állástalanok arányának módosulásával, mint az aktív eszközök költségei. A múlt évtized végén azonban már azonos munkanélküliségi rátához is kisebb passzív költekezés kapcsolódott, mint a nyolcvanas évek végén. Ennek okai között a segélyezés szabályainak szigorodása, a korengedményes nyugdíjazás visszaszorulása és az aktív munkaerő-piaci politika előtérbe kerülése említhető.

Az aktív eszközök közül Ázsiában és Nyugat-Európában a munkahelyet teremtő cégeknek adott támogatás a jellemző, az északi országokban és Észak-Amerikában közel egyharmados a képzésre és átképzésre fordított összegek részesedése, Dél-Európában csaknem ugyanilyen súlyú a pályakezdőknek szánt segítség aránya.

Régiónkban a vállalatoknak adott munkahelyteremtő támogatás teszi ki az aktív eszközök költségeinek egyharmadát, és a költségvetés közel negyede megy el az adminisztrációra. Képzésre csupán az aktív büdzsé 10 százaléka jut, ez valamennyi régió közül a legcsekélyebb arány. Csehország az 1998-as adatok alapján az Egyesült Államok és Mexikó társaságában a munkanélküliekre legkevesebbet költő OECD-tagok között volt.

A szervezet elemzése alapján a szakképzettek és általában a munkaerő hiánya inkább Hollandiát, Portugáliát, Spanyolországot és Nagy-Britanniát fenyegetheti, de nem említik Németországot. A felsorolt államokban a munkanélküliségi ráta azonos vagy alacsonyabb, mint a legutóbbi fellendülés végén, de a megüresedett állások száma magasabb. Az Egyesült Államok esetében pedig alacsonyabb munkanélküliségi ráta párosul hasonló számú szabad álláshellyel. Az OECD értékelése szerint még nincs jele annak, hogy a munkaerőhiány bérinflációt indított volna el, de ennek veszélyét nem szabad elhanyagolni. A munkaerő kedvező mobilitásának, a munkaerőpiac hatékony alkalmazkodásának jelei az angolszász államok mellett Dániában és Norvégiában mutatkoznak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!