A 3 és 10 milliárd értékű invesztíciók utáni kedvezmények legkésőbb 2011-ig azonban mindenképpen megszűnnek.
Az uniós csatlakozásig kaptak haladékot azok a beruházó cégek, akik még a jelenlegi 10, illetve a kevésbé fejlett régiókban 3 milliárd forint értékű beruházási kedvezményre kívánnak jogot szerezni, ám azzal mindenképpen számolniuk kell: e kedvezmények 2011-ig kifutnak. A csatlakozás után szigorodnak a feltételek, és egyéni elbírálás alapján lehet csökkenteni a fizetendő társasági adót. Azoknak a cégeknek viszont sietniük kell, amelyek eddig még nem szereztek jogot a jelenlegi rendszerben a kedvezményre, ehhez ugyanis a beruházást legkésőbb az uniós csatlakozásig meg kell kezdeni. Utóbbi feltételt a közelmúltban kihirdetett pénzügyi tárgyú törvénycsomag vezette be.
A jelenlegi rendszert azért kellett módosítani, mert nem felelt meg az uniós feltételeknek. Az unió szabályai szerint adókedvezményt a beruházási érték alapján lehet adni, vagy meg kell határozni az adókedvezmény felső határát -- mondta a Világgazdaságnak Pölöskei Pálné, a Pénzügyminisztérium főosztályvezető-helyettese. A dolog érdekessége, hogy a 3 és 10 milliárd forint után igénybe vehető adókedvezmény viszonylag új, jelentősebb számban először 1999-ben vették igénybe a cégek. Ha a vállalkozás teljesíti a feltételeket, a teljes társasági adót megspórolhatja. Ehhez a beruházást követő második évtől -- egyéb feltételek mellett -- a 3 milliárdos beruházásnál 100, a 10 milliárdosnál pedig 500 fővel növelni kell a foglalkoztatotti létszámot.
A PM tavaly, a költségvetés tervezésénél úgy kalkulált: az idén 7 milliárd forint körüli adót "spórolhattak" meg azok a vállalkozások, amelyek 3 milliárd forint értékű beruházást hajtottak végre valamelyik elmaradott térségben. A beruházási kedvezményekről pontos adatok augusztusra, a az ez év májusi adóbevallásokból feldolgozása után lesznek. Az 1999-es eredmény alapján a tavalyi adóbevallás szerint 2,3 milliárd forint adót takarítottak meg e kedvezmény alapján.
A 10 milliárd forintos beruházásnál a vállalkozás az országban bárhol megvalósíthatja az invesztíciót. Ez alapján 1999-ben 3,2 milliárdnyi adót spóroltak meg a cégek.
A korábbi években a legnépszerűbbnek az 1 milliárd forint értékű termék előállításához, valamint kereskedelmi szálláshely létesítést szolgáló beruházáshoz kötött adókedvezmény bizonyult. Itt a társasági adó felét takaríthatta meg a beruházó, ez alapján a társaságoknak 15,6 milliárd forintot engedtek el az 1999-es eredmény alapján. Ez a kedvezmény azonban hamarosan kifut: ha a cég az idén üzembe helyezi a beruházást, akkor utoljára még a 2002-es adóévben élhet a lehetőséggel. Ehhez a termék-előállításból származó árbevételt a beruházási érték 5 százalékával kell növelni. Ha viszont az invesztíció kereskedelmi szálláshelyhez kapcsolódik, akkor az árbevételt 25 százalékkal, de legalább 600 millió forinttal kell megnövelni ahhoz, hogy az adókedvezményt érvényesíthesse a cég.
Ehhez hasonlóan kifutnak azok a beruházási értékhez nem kötött kedvezmények is, amelyeket a különböző vállalkozási övezetekben és/vagy hátrányos térségben lehet jelenleg igénybe venni. E kedvezményeket legutoljára a 2002-es eredmények alapján, a 2003-as adóbevallásban lehet érvényesíteni. Feltétel, hogy a beruházás célja termék-előállítás, kereskedelmi szálláshely létesítése legyen. Ebben az esetben az adókedvezmény mértékét úgy szabják meg, hogy a térségben az említett tevékenységekből származó árbevételt viszonyítják az összes árbevételhez.
Kifutnak az eddigi adókedvezmények
Legkésőbb az EU-csatlakozásig meg kell kezdeni azokat a beruházásokat, amelyek után a jelenlegi szabályok alapján kívánnak társasági adókedvezményt érvényesíteni a cégek.