A kínai statisztikai hivatal előzetes számításokon alapuló becslése szerint 2010 végén 1,3410 milliárdan éltek az országban, az egy évvel korábbi 1,3347 milliárd után. A végleges adatokat áprilisban publikálják, akkora fejezik be a tavaly végzett népszámlálás adatainak elemzését.
A legutóbbi, 2000-ben végzett népszámlálás szerint 1,295 milliárdos volt Kína lakossága. Ez nagyjából a duplája az 1953-ban végzett első modern népszámlálás 594 milliós lakosságszámot megállapító eredményének.
A tavalyi növekedés első látásra jelentősnek tűnik, hiszen a 6,3 millió ember megközelítőleg annyi, mint Rio de Janeiro, egy igazi világváros lakossága. Elemzők azonban felhívják a figyelmet, hogy a növekedési ütem 1987 óta csökken, és a jelenlegi tendenciák alapján az várható, hogy 2025-ben már India lesz a legnépesebb ország a világon, a kínai lakosságszám pedig 2026-ban tetőzik, valamivel 1,4 milliárd alatt.
A növekedés főként annak a következménye, hogy tovább élnek az emberek, és nem annak, hogy több gyerek születik - hangsúlyozzák elemzők, akik szerint hamarosan lazítani kell majd a családtervezési szabályokon, hogy a társadalom gondoskodni tudjon az egyre népesebb idős generációkról. A pekingi vezetés így valószínűleg néhány tartományban engedélyezi majd, hogy két gyereket vállaljanak a családok.
Az 1979-ben bevezetett szabályok szerint városokban egy gyereket, vidéki településeken legfeljebb két gyereket vállalhatnak a családok. A kormány számításai szerint több mint 400 millió születést előztek meg a családtervezési rendelkezéssel.
Kína 60 év feletti lakossága 2015-re 216 millió körül lesz, ami évente nettó 8 millió fős növekedést jelent, és vélhetően több lesz az ország teljes lakosságának növekedésénél. 2015-re a 80 év felettiek száma eléri a 24 millió főt. Kínában jelenleg 73 év a születéskor várható átlagos élettartam.
A népesség gyors növekedése miatt a vidéken élő kínaiakat érintő nyugdíj program bevezetéséről döntöttek 2009-ben, megkezdték az öregek ellátására szakosodó idősek otthonainak építését, s városokban már elindították a családközpontú ellátást. A kormány döntése értelmében az állami egészségügy évente egy alkalommal ingyenes szűrést biztosít a 65 év felettieknek.
Az országos statisztikai hivatal adatai szerint Kínában még mindig 26,9 millió vidéki ember él a szegénységi küszöb alatt, amelyet 2010-ben évi 1.274 jüanban (39 ezer forint) határoztak meg. Az abszolút szegénységben élők száma 2009-hez képest kicsivel több, mint 9 millióval csökkent. A kínai kormány szándékai szerint 2015-re jelentősen csökkentik, 10 éven belül pedig teljesen felszámolják az abszolút szegénységet az országban.
Szakemberek felhívják a figyelmet, hogy Kína demográfiai átalakulásának részletei bonyolultak, mivel eltérő tendenciákat mutat a vidék és a város, más és más a helyzet térségenként és a jövedelmi viszonyoktól függően. A nemek népességen belül felborult aránya, az öregedés és a belső migráció csak néhány jellemző probléma - vélik. 2015-re Kínában - a gyors városokba vándorlás következtében - az urbánus népesség száma már meg fogja haladni a vidékiét.
MTI