A többi fejlett országhoz hasonlóan a szigetország is gigantikus mennyiségű 'IT-szemetet' termel: lakosaira fejenként 14 kilogramm számítástechnikai eredetű hulladék jut évente. Az USA, Európa és Japán használt komputereinek tonnái azután illegálisan olyan országokba vándorolnak, mint amilyen Kína.
A veszélyes hulladéknak minősülő anyagot Guiyuban használható elemekre bontják a helyi lakosok. Bár az így adódó munkalehetőség sokak számára nagy segítség, a komputerszemét, melynek reciklálására nagyszámú kínai vállalat szakosodott, valójában egészségre káros anyagokat tartalmaz. A Sky News bemutatta a munkásokat, akik nem foglalkoznak azzal, hogy olyan anyagokkal kerülnek érintkezésbe, mint például a kadmium, higany, és karcinogén anyagokkal kezelt műanyag - ezekből egy átlagos számítógép mintegy két kilogrammot tartalmaz. A fejlett világ által kidobott komputerek felbontása valójában a kínai alkalmazottak egészségével folytatott szerencsejáték, akik a nyugati bérek töredékéért dolgoznak. A riport felhívta a figyelmet arra, hogy a szemétre kerülő gépek rákkeltő összetevőinek hatása a munkások gyerekein is kimutatható.
A tovább nem hasznosítható veszélyes hulladékot nyitott kemencékben égetik el a város határában, az egész guiyubai lakosságot, valamint a környezetet, a közeli élővizeket is károsítva. Mindez kikerülhető azzal, ha a kidobott komputerek biztonságos újrafeldolgozásáért a brit PC-tulajdonosok hajlandóak 20 fontot kifizetni, garantálva ezáltal, hogy gépeiket helyben, szabályos módon reciklálják.
(Menedzsment Fórum)
Kínába kerülnek a rákkeltő, használt komputerek
Botrányt robbantott ki Nagy-Britanniában a Sky News tudósítása, mely bemutatta, hogy a több millió tonna brit elektronikus szemét jelentős része a kínai Guiyu városát szennyezi.