Az Ecostat közleménye szerint az idei havi mutatók fokozatosan emelkedő trendvonala az üzleti bizalom mérsékelt és kiegyensúlyozott erősödését jelzi. Szeptemberben az index 93,4 százalékot tett ki, 2006 októberében pedig 81,1 százalék volt.
A közlemény szerint az idei havi mutatók fokozatosan emelkedő trendvonala az üzleti bizalom mérsékelt és kiegyensúlyozott erősödését jelzi. A kis- és középvállalatok üzleti bizalma július óta stabil.
A felmérés az Ecostat értékelése szerint azt jelzi, hogy a cégek működési feltételeiket, a hazai gazdaságban betöltött pozíciójukat összességében kiszámíthatónak tartják, további megszorításokkal nem számolnak.
Bár a reálgazdaság teljesítménye 2007-ben elmarad az előzetes várakozásoktól, az utóbbi hónapok tendenciái a növekedés fokozatos élénkülését, a működési feltételek javulását, a belső értékesítési lehetőségek bővülését jelzik. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében kihelyezett támogatások dinamikája arra utal, hogy folyamatosan emelkedik azon kis- és középvállalkozások száma és aránya, akik reális lehetőségnek tartják, hogy EU-s támogatáshoz jussanak - véli az Ecostat.
Derűlátóbbak a kkv-k
Októberben a kkv-szektor rövid távon valamivel derűlátóbban ítéli meg saját gazdasági lehetőségeit, mint a nemzetgazdaság esélyeit. Az utolsó negyedévi stabil üzleti várakozásokhoz képest javult a cégek saját kilátásaira vonatkozó prognózisa, egy éves visszatekintésben maximumára emelkedett az optimista várakozások aránya.
A következő fél évre a nemzetgazdaság javuló kilátásaival számol a kkv-k 14 százaléka, stabilitással kalkulál 43 százalékuk. A pesszimista válaszok részesedése szeptemberhez képest nőtt. Saját vállalkozásuk helyzetének megítélésében a javulásban bizakodó cégek aránya 31 százalék, a változatlanságot feltételezőké 35 százalék. A negatív várakozások köre július óta alig változott, 34 százalék.
A tevékenységüket bővítő cégek aránya októberben 33 százalékról 40 százalékra emelkedett, ez éves visszatekintésben a legmagasabb érték. A hat hónapon belül tevékenysége bővítésére készülő cégek több mint a fele 5 százalék alatti fejlesztést tervez.
A helyzetüket, piaci pozíciójukat egy éven belül veszélyeztető verseny erősödését a szeptemberinél valamivel szélesebb kör, a kkv-k negyede feltételezi. Új erős versenytárs megjelenésével 29 százalékuk számol.
A hazai tulajdonú vállalkozások a termelés alapvető feltételeiben nem várnak jelentős változást az egy évvel korábbihoz képest. A jövő évi költségvetési tervezet sarokszámait a szakértők reálisnak, teljesíthetőnek tartják. Megítélésük szerint az államháztartási hiány csökkentése újabb keresletszűkítő, megszorító intézkedések nélkül megoldható.