Nem EU-s, de az Európai Gazdasági Térség (EGT) országaként Norvégia ugyancsak könnyített munkaerőpiaci szabályozást alkalmaz: teljes munkaidős foglalkoztatás, a norvég bértarifák és munkafeltételek esetén könnyített eljárásban adja ki a munkavállalási engedélyt.
Amennyiben az első két átmeneti év lejárta, tehát 2006. április 30-ig nem jelzi majd az adott régi tagállam, hogy továbbra is fenn akarja tartani a szabad munkavállalás korlátozását, akkor automatikusan a szabad munkavállalást biztosító közösségi jogszabályok lépnek életbe. A korlátozásokat további három, valamint - kellő munkaerőpiaci indokok alapján - újabb két évig lehet fenntartani. Az ötödik év végét követően a hetedik év végéig a szabad munkavállalástól eltérő szabályokat csak akkor alkalmazhatják a régi tagállamok, ha igazolható, hogy az új tagállamokból érkező munkavállalók számottevő munkaerőpiaci feszültséget okoznának.
[ajanlo=90][igazitas=left/]Az új tagállamok állampolgárai 2004. május elsejétől ugyanakkor vízummentesen utazhatnak be valamennyi EGT tagállamba három hónapot meghaladó tartózkodási cél esetén is. Ilyenkor elegendő a beutazás után az adott ország idegenrendészeti hatóságánál kérni a tartózkodási engedélyt, amelyet jövedelemszerzési tevékenység esetén az EGT állampolgároknak és családtagjaiknak általában öt évre adnak meg, majd az automatikusan hosszabbítható.
Azok a tagállamok viszont, amelyek munkavállalási engedélyhez kötik az új tagállamokból érkezők munkavállalását, eltérhetnek a tartózkodási engedély kiadására vonatkozó közösségi jogtól: feltehetően a munkavállalási engedély időtartamának megfelelően adják majd ki ezeket az engedélyeket.
(MTI)
Kapcsolódó anyagok
Már hetvenezer állás vár a magyarokra az Unióban
Svédországi munkáért svéd fizetség jár
Könnyebben mozdulhat az uniós munkaerő
Korlátozott az uniós munkavállalás
Az európai munkaerő-piac magyar szemszögből
Könnyebbé válhat az EU-ban a munkavállalás
Hamarosan letelik az első év abból a kettőből, amelynek végén a 15 régi európai uniós tagországból 12-ben dönteni kell a munkaerőpiaci korlátozás megszüntetéséről vagy fenntartásáról. Utóbbi tagállamok közül néhány már könnyítéseket is bevezetett a munkavállalás terén.