A kutatóintézet csütörtökön Budapesten nyilvánosságra hozott előrejelzése arra is felhívja a figyelmet, hogy a sávszélesítést követő forinterősödés eltérő módon érinti a gazdaság szereplőit.
A kutatók az idén 4,8 százalékos GDP növekedésre számítanak és az infláció második félévi lassulását prognosztizálják. Decemberre 7,5-8 százalékos áremelkedést várnak és az év egészében 9,5 százalékos átlagos inflációval számolnak.
A világgazdaság romló kilátásai mellett a hazai ipari termelés az idén 10 százalékkal nőhet, a fogyasztás bővülését 4,5-5 százalékra, a beruházás növekedését 8 százalékra várják.
A külföldi működőtőke beáramlás 1,8 milliárd eurós értékét jelzik előre a kutatók. Az intézet szakértői úgy vélik, hogy a forintnak az euróval szembeni erősödése 2001-ben tovább tart, és a magyar valuta 9-10 százalék körüli mértékben értékelődhet fel az európai közös valutával szemben. Ez a modellszámítások szerint elfogadható évi 2-3 százalékot jelentősen meghaladó reál-felértékelődést eredményezne, aminek hosszú távú hatása a magyar gazdaság növekedésére szerintük ma még kérdéses.
A Kopint-Datorg szerint a külkereskedelmi mérleg hiánya 4,8 milliárd euró lehet, a folyó mérleg deficitje pedig 2,4 milliárd euró körül alakul majd. Az államháztartás kedvező egyenlege szerintük is azt jelzi, hogy fiskális expanzióról, kormányzati túlköltekezésről még nem lehet beszélni. A kutatók szerint azonban az év hátralévő hónapjaiban az államháztartási hiány nőni fog.
Kopint-Datorg: a GDP 4,8 százalékkal nő az idén
A Kopint-Datorg Rt. kutatói helyeslik az infláció elleni határozott gazdaságpolitikai fellépést, ám arra figyelmeztetnek, hogy az áremelkedés erőteljes rövid távú csökkentését kockázatos erőltetni a monetáris politika eszközeivel.