4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megkongatta a vészharangot a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, amikor bejelentette, hogy a tartós januári fagy miatt az idei szőlőtermés elmarad a tavalyitól. Az ország különböző borászataiból származó Vince-napi visszajelzések nem mutatnak ennyire borús képet.

A tartós januári fagy miatt az idei szőlőtermés elmarad a tavalyitól – nyilatkozta Brazsil Dávid, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkára február közepén a Magyar Televíziónak.
   
„Korai még temetni a 2017-es termést és főleg a bort, hiszen számos régióban szépen kihajtottak a Vince-napi vesszők, a mennyiséget és a minőséget pedig még számos tényező befolyásolhatja” – mondja Kathona Krisztián, a Borháló Borkereskedés beszerzési igazgatója az országos visszajelzések alapján a meteorológiai tavasz első napján.

Tavaly egyes vidékeken a tavaszi fagyok, a komoly jégverések, majd a kifejezetten csapadékos augusztus jelentős terméskiesést okozott, a déli és az észak-magyarországi borvidékeken ugyanakkor a mennyiség nem maradt el a megszokottól. Kathona arra is felhívja a figyelmet, hogy a borászatban a minőség gyakran kárpótolja a gazdákat a mennyiségi problémákért. A kárt szenvedett ültetvények gazdáit persze ez kevéssé vigasztalja, de a fogyasztók szempontjából 2016 végül nagyon is jó évjárat lett. A frissen jó fehérek és rozék, valamint a könnyebb vörösek kifejezetten élvezetesek lettek, amiről bárki meggyőződhet a szaküzletekben. „A testesebb tételek még hordóba zárva érlelődnek, de sokat kóstolva közülük bátran állíthatom, hogy remek tételek kerülnek ki közülük” – mondja Kathona.
   
A január végén lemetszett vesszők, ha vízbe állítják őket, néhány héten belül kihajtanak, s a megjelenő parányi fürtökből a néphiedelem szerint kiolvasható, milyen lesz a következő termés. A borbarátok igényeit és a borászok munkáját az első metszéstől az üzletekbe kerülő borok kiszereléséig összehangolni igyekvő Borháló január végén háromezer ilyen Vince-napi vesszőt osztott ki országszerte az üzleteibe betérő vásárlóknak. “Az idei vesszők sokáig nem mutattak életjeleket, de a türelmesebb vevőknél végül megindultak és szép hajtásokat hoztak. Szerintünk akár remek év is kerekedhet 2017-ből” – mondja a Borháló beszerzési igazgatója.
   
A Vince-napi vesszőhajtatás persze inkább csak játék, de a Borháló körkérdésére adott válaszokkal együtt jól jelzi, hogy a téli metszést megkezdő gazdák többsége nem tapasztalt komoly fagykárra utaló jeleket. A Polgár Zoltán villányi borász ültetvényeiről származó vesszők például, bár kicsit később indultak meg, szépen hajtanak. A borász nem tart attól, hogy a téli fagy visszavetné a termést, ilyesmire utoljára 1987-ben volt példa. A kár akkor sem volt jelentős, még a mélyebben fekvő területeken sem.
   

„Előfordulhat persze, hogy pár rügy elfagyott, egy-két tőke fagykárt szenvedett, de az álmatlan éjszakákat nem ez fogja okozni a gazdáknak” – teszi hozzá Kathona Krisztián (a képen).

A szőlő ugyanis téli álmot alszik, tél derekán nyugalmi állapotban van, és a mínusz 20 fok körüli hőmérsékleteket is elviseli a vesszőkben és rügyekben elraktározott édes nedveknek köszönhetően.

Nem lát okot az aggodalomra egy másik neves borász, Günzer Tamás sem, aki a metszés során nem tapasztalt fagykárra utaló jeleket, és más villányi gazdáktól sem hallott ilyesmire panaszkodni.
   
A valódi gondot a tavaszi fagyok szokták jelenteni, ha olyankor következik be hirtelen lehűlés, amikor a növény nedvkeringése már megindult. A gazdák rémálma a fagyosszentek jeges lehelete, ami hajtásnövekedés idején éri a szőlőt, és elviheti a termés nagyját vagy egészét, ahogy ez számos dűlőben megesett 2016 áprilisának legvégén a Balaton-felvidéken és Sopronban – emlékeztet a Borháló beszerzési igazgatója.
   
Az országszerte negyvenhat szaküzlettel rendelkező Borháló nagy számban rendelkezik közvetlen vásárlói visszajelzésekkel, hiszen üzleteiben a borokat meg is lehet kóstolni, sőt akár vissza is lehet vinni, ha nem nyerik el a fogyasztó tetszését. Az üzletlánc azon dolgozik, hogy partnerborászataival közösen alkosson meg olyan „borhálós” tételeket, amelyek a fogyasztók visszajelzései alapján sikerre számíthatnak. Kathona Krisztián derűlátása 2017-tel kapcsolatban is töretlen: „Természetesen nem mondhatjuk, hogy közömbös lenne számunkra az évjárat, de az biztos, hogy évről évre megtaláljuk az illető szezonnak azokat a jó tulajdonságait, amiket a fogyasztók is nagyra értékelnek. Nem kell minden borban egzotikus gyümölcsök és távol-keleti fűszerek illatát érezni, 365-ből 320 napon biztosan elég, ha élvezettel kortyolhatjuk a bort, ez pedig nem csak a csúcsévekben érhető el” – fogalmaz az igazgató.
 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!