4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A KSH adatai szerint egy év alatt átlagosan 20-30 százalékkal emelkedtek az alapélelmiszerek árai hazánkban. A cukor esetében viszont pár hét alatt közel 50 százalékos áremelkedés történt, hiszen míg év elején 220 forint körüli összegért vehettünk 1 kilogrammot, mára több helyen a 300 forintos határt is elérte az ár. Mfor.hu háttér.

Alaposan meglepődhettek azok, akik legutóbb a karácsony előtti akciók során még 200 forint alatt vettek cukrot, majd most a napokban ismét ilyen termékeket vásároltak valamely hipermarketben. Az olcsóbb helyeken is 260 forint lett a cukor ára, míg a kisebb boltokban immár több helyen elérte a 300 forintos szintet is. Az import magas aránya miatt az előrejelzések szerint a bolti ár akár a kilogrammonkénti 400 forintos árat is meghaladhatja, hiszen világpiaci szinten a lecsökkent élelmiszer-készletek, a magas kereslet és a hozamadatok korlátozzák az árak csökkenését.

Leépült a hazai termelés

A hazai cukortermelés az Európai Unió 2005-ös cukorreformjának áldozatává vált, melynek elsődleges célja a 7 millió tonnás piaci többlet eltüntetése volt. Azok a gazdák, akik a lecsökkentett árak miatt nem tudták gazdaságosan továbbművelni a termesztést, és felhagytak a tevékenységgel, támogatásban részesültek a növényváltás elősegítése érdekében. Míg hazánkban a reform előtt 59 250 hektáron folyt cukorrépa termesztés, mára csupán 13 ezer hektár a betakarított termőterület. Ez együtt járt azzal is, hogy a rendszerváltás idején még működő 12 cukorgyárból mára csupán egyben folyik termelés, ami a hazai szükségletek csupán egyharmadát képes kielégíteni az itthon megtermelt répából. A többi import késztermékkel, illetve behozott cukor hazai csomagolásával van fedezve, ezért a világpiaci változások fokozottabban érvényesülnek a bolti árakban.


A cukor árfolyama az elmúlt négy évben

Csökkent az EU termelése is

2010-ben a cukorkibocsátás az Európai Unióban 7 százalékkal csökkent, 16,2 millió tonnára az előző évhez képest, és a csökkenés a kvóta feletti cukortöbbletben is megmutatkozik. Ennek ellenére a következő gazdasági évre a kiviteli kvótát 350 ezer tonnával emelnék, mely egyes szakemberek szerint hiány kialakulásához vezetne a piacon.

Ugyanakkor a jelenleg cukorkvótával nem rendelkező Írország tervét, hogy cukorrépát termesszen cukor előállítás céljából, elutasította az Unió, és helyette azt javasolta, hogy a bioetanol gyártására történő felhasználás lehetőségét fontolják meg.

Egekben a nemzetközi árak

Miután tavaly év végén 30 éves csúcsot döntött a cukor világpiaci ára, az emelkedő trend idén tovább folytatódott és folytatódhat a későbbiekben is, hiszen immáron ez lehet a negyedik olyan év, amikor a cukor kereslete meghaladja a kínálatot. A cukor tőzsdei jegyzése január végén a londoni árutőzsdén márciusi határidőre tonnánként 811 dollár volt. Miután a világpiaci helyzet a hazai árakban is megmutatkozik: egyelőre nem sok remény van arra, hogy 300 forintnál megállna a cukor bolti ára.

Az élelmiszerárak növekedésének legfőbb kiváltói az időjárás és a spekulációs tevékenységek. Mivel 2010-ben világszerte súlyos csapások érték a mezőgazdasági termelőket, a realizált terméshozamok elmaradtak a várttól. A probléma azonban ennél összetettebb. Egyrészt a Föld gyarapodó népessége fokozatosan a keresletet növeli, például Kína tavaly az előző évi mennyiségéhez képes 60 százalékkal többet importált. Másrészt az élelmiszerek alternatív felhasználása szintén felborítja a kereslet és kínálat egyensúlyát, hiszen az elmúlt években jelentős mértékben növekedett az USA bioetanol felhasználása is, melynek előállításához kukorica mellett cukorszirupra is szükség van.

Csökkenő globális kínálat

Tekintve, hogy a világ cukorkészletei folyamatosan ürülnek, már több ország exportkorlátozásokat vezetett be. A kínálati oldal növelése ugyanis problémákba ütközik, hiszen míg a világ legnagyobb termelőjét Brazíliát aszályos időszakok sújtották, valamint a betakarítást nehezítő esőzés is csökkentette a termésmennyiséget, addig jelenleg az indonéziai ciklonveszély, valamint a kínai területeket sújtó szárazság jelent veszélyt a hozamokra.

A szakemberek és az elemzők legenyhébb véleménye szerint is riasztó a jelenleg kialakult veszélyes helyzet, hiszen szerencsétlen körülmények között a gazdasági válságot könnyen élelmiszerválság követheti.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!