A visszafogott bővülés oka néhány nagy cég termelésének csökkenése, melyet az elemzők inkább átmeneti jelenségnek tartanak. Éppen ezért egyelőre nem változtatnak éves előrejelzésükön sem.
Márciusban az előzetes adatok alapján a 2000. év azonos időszakához képest 2,7 százalékkal nőtt az ipari termelés. Ennél valamivel nagyobb mértékű bővülést, 5,3 százalékos pozitív változást mutat a szezonálisan és munkanap-korrekcióval kiigazított mutató.
Az adat mindenképpen meglepetés, különösen a februári magas dinamika tükrében. Akkor a "nyers" adat 10,4, a korrigált 18,5 százalékos ipari teljesítményjavulást mutatott. Februárhoz képest csökkent a termelés volumene. A mostani alacsony éves alapú volumenváltozásra az elmúlt másfél évben nem volt példa.
Az ipari teljesítmény márciusi alakulása akár a nyugat-európai konjunktúra lanyhulásának Magyarországra gyakorolt hatásának is betudható -- mondta Forián Szabó Gergely, a Budapest Alapkezelő makroelemzője. Ugyanakkor könnyen elképzelhető, hogy a jó februári és kedvezőtlen márciusi adat a vállalati jelentésekben bekövetkezett átcsoportosításnak köszönhető -- véli Forián Szabó. Erre utal a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójának indoklása is. A KSH szerint a visszaesés az ipari termelésben nagy súlyt képviselő néhány nagyvállalat teljesítményében bekövetkezett jelentős csökkenésnek tulajdonítható.
Egyhavi adatból nem érdemes elhamarkodott következtetéseket levonni -- mondja Detrekői László, a CIB Bank elemzője. A szakértő szerint az ipari volumen erőteljes ingadozását nem lehet ismert eseményhez kötni, ezért valószínű, hogy egy-két multinacionális cég termelésének ciklikussága okolható a nagy változásért. A magyar gazdaság szerkezetére egyébként is jellemző, hogy néhány nagy szereplő magatartásában bekövetkezett változás erőteljes hatást képes gyakorolni a makromutatókra -- húzta alá az elemző. Detrekői szerint a nagyvállalatok teljesítményének megtorpanása ideiglenes jelenség, ezért nem kíván változtatni a 12,5 százalékos növekedést jósoló 2001-es előrejelzésén. Az első három hónap átlagos volumennövekedése egyébként 9,3 százalék.
Amennyiben a visszaesésért valóban néhány nagyvállalat teljesítménye okolható, az valószínűleg átmeneti jelenség lehet -- ért egyet Zsoldos István, a Concorde Értékpapír elemzője. A piacon ugyanis nem terjedt el olyan hír, ami valamelyik multinacionális cég jelentős termelés-visszafogásáról szólt volna. Zsoldos szerint a februári, illetve márciusi teljesítmény közötti különbséget részben az időjárás alakulása is magyarázhatja. Az elemző arra is felhívja a figyelmet, hogy a KSH idei szezonális kiigazításai nem sikerültek túlságosan fényesen, ami szintén magyarázhat valamennyit a nagy visszaesésből. Az év első két hónapjában a "kisimított" mutató jobban ingadozott, mint a kiigazítatlan adat. Emiatt nehéz megítélni, mekkora is valójában az ipari teljesítmény változása. Az elemző által -- a KSH módszertanától eltérő módon -- számított kiigazított volumenindex februárban jelentősen kisebb, márciusban valamivel nagyobb volt a hivatalosan közöltnél.
Lassuló dinamika márciusban
A jó februári adatok után meglepően alacsony ütemű volt az ipari növekedés márciusban.