3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új polgári perrendtartásról szóló törvény 2018. január 1-jén lép majd hatályba. A jelenleg érvényes 1952. évi III. számú törvény a ma érvényben lévő fontos törvények közül a legrégebbi, nem beszélve arról, hogy a Rákosi-korszak tetőpontján született és a magyar jogi hagyományoknak megfelelő kétosztatú helyett egy meglehetősen leegyszerűsített szabályozás volt.

„A jelenleg hatályban lévő törvény nagy hátránya az eljárások elhúzódása, amelyet a 2018-tól életbe lévő szabályozás várhatóan kezelni fog majd. Azonban akadnak olyan területei, amelyek korszerűsége a joggyakorlat során vizsgázik majd”– összegez Dr. Novák Zoltán, a TaylorWessing nemzetközi ügyvédi iroda munkatársa.
 
 
 
Ma egy eljárás évekig is elhúzódhat, mert az eljárások elvileg szóbeli alapúak, de ezzel szemben szinte csak írásbeli beadványokat használnak, a leggyakoribb az előkészítő irat a bíróságokon, ezek beadásának pedig sem határidejük, sem mennyiségi korlátjuk nincs. Az Egyesült Államokban például egy mennyiségi korlátozással gyorsítják a jogi eljárásokat. Itthon a kétosztatú eljárás újbóli bevezetésétől remélnek gyorsabb pereket. Az első a per előkészítő szakasza, a második az érdemi tárgyalási szak lesz. Az elsőben kell minden iratot beadni és az érdemi bizonyítékokat be is kell terjeszteni. „Korábban az előkészítő szakaszban csak azt vizsgálta a bíróság, hogy lehetőség van-e a per lefolytatására. Az új szabályozás hátránya lesz, hogy bár a kereseti kérelmet csak abban lehet majd módosítani, de abban a nem szabnak fix határt a bíróságnak, hogy a határidőket meddig van lehetősége hosszabbítani.” – mutat rá Dr. Novák Zoltán ügyvéd. Az új törvény változtat azon a megtévesztő rendszeren, mely szerint szóban zajlanak a perek, előírja a szabályozás, hogy a perfelvételi szak elsősorban írásban zajlik. A TaylorWessing ügyvédi iroda munkatársa szerint az új polgári perrendtartás bevezetése után is elképzelhető lesz a hosszú pereskedés, annyi eltéréssel, hogy a perfelvételi szakasz nyúlhat hosszúra. Igaz, hogy az új törvény szerint pénzbírságot kaphat az, aki túlkésőn tesz észrevételt. A gyakorlatban fog eldőlni, hogy a kétosztatú rendszer érdemben le tudja-e rövidíteni a pereket.
 
Kérdéses helyzeteket teremthet a szakértők bevonása
 
A magyar peres eljárásokban sokak szerint a szakértők fajsúlyosabb szerepet kapnak, mint az angolszász jogrendben. A szakkérdésekben a kirendelt szakértők véleményét az érintett feleknek kötelességük elfogadni, ezen a megközelítésen az új polgári perrendtartás sem változtat sokat. Változás lesz, hogy az új törvény intézményesíti a magánszakértőt. Az angolszász joggyakorlatban egy per során mindkét fél fogadhat szakértőt, és a bíró dönti el, hogy melyik szakértő beadványa, érvelése a hihetőbb. A magánszakértő bevezetése ebbe az irányba mutat, a probléma az, hogy az új törvény szerint az aggályos szakvélemény nem vehető figyelembe. Aggályosnak számít majd egy magánszakértői vélemény akkor is, ha egy másik magánszakértői vélemény azzal ellentétes következtetésre jut. A TaylorWessing ügyvédi iroda munkatársa szerint ez a helyzet azt eredményezheti, hogy minden helyzetben aggályos lehet egy szakértői vélemény és ismét a kirendelt szakértők véleménye marad perdöntő.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!