2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon a legkisebb a munkanélküliség az EU-tagjelölt államok között.

Magyarországon a legkisebb a munkanélküliség az EU-tagjelölt államok között -- derül ki az Eurostat jelentéséből. A tagállamok közt már jó néhány olyan ország akad, ahol alacsonyabb az állástalanok aránya, mint hazánkban, de a magyar adat így is kedvezőbb az EU-átlagnál. A Magyarországon belüli regionális különbségek a munkanélküliséget tekintve nyugat-európai összehasonlításban korántsem számítanak nagynak.

Magyarország munkanélküliségi rátája 2000-ben az Eurostat szerint 6,6 százalékos volt, az EU-tagországok átlaga 8,4, a kelet-közép-európai tagjelöltek átlaga pedig 12,5 százalékos. Hazánknál kedvezőbb mutatója 2000-ben a 15 tagállam és a tíz tagjelölt közül csupán Svédországnak (6,2), Nagy-Britanniának (5,6), Dániának (4,7), Írországnak (4,4), Ausztriának (3,9), Hollandiának (2,8) és Luxemburgnak (2,4) volt.

A magyar adatok regionális bontásban tekintve is igen kedvezőek. A tagjelöltek összesen 51 régióján belül a legalacsonyabb rátával büszkélkedő hat térség közül négy Magyarországon található.

A tagállamok körében már jóval kedvezőbb helyzetű régiók is találhatók. Az abszolút csúcstartó a finnországi Ahvenanmaa (Aland)-szigetcsoport, ahol a munkaképes lakosságnak alig 1,7 százaléka nem talál állást. Két százalék alatti rátát mondhat magáénak azonban Közép-Portugália és az angliai Oxford környéke is.

Az országon belüli regionális különbségek az EU-ban éppúgy igen élesek néhány tagállam esetében, mint a tagjelöltek körében. Olaszországban például a "csizma orrán" lévő Calabria 27,7 százalékos munkanélküliséggel küzd, míg Trentino Alto Adige (Dél-Tirol és a szomszédos területek) rátája alig 3,1 százalékos. Szlovákiában a két végletet Pozsony (6,6) és Kelet-Szlovákia régiója (25,1) képviseli, Csehországban Prága (3,4) és Ostrava környéke (15,2).

Ezekkel a sokszoros eltérésekkel összevetve a sokat ostorozott magyar regionális különbségek mérsékeltnek tűnnek. Hazánkban a legnehezebb foglalkoztatási helyzetű régió állástalansági mutatója (Észak-Magyarország, 9,9 százalék) még háromszorosa sincs a legkedvezőbb helyzetű Nyugat-Dunántúl mutatójának (4,4).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!