Magyarországon a legkisebb a munkanélküliség az EU-tagjelölt államok között -- derül ki az Eurostat jelentéséből. A tagállamok közt már jó néhány olyan ország akad, ahol alacsonyabb az állástalanok aránya, mint hazánkban, de a magyar adat így is kedvezőbb az EU-átlagnál. A Magyarországon belüli regionális különbségek a munkanélküliséget tekintve nyugat-európai összehasonlításban korántsem számítanak nagynak.
Magyarország munkanélküliségi rátája 2000-ben az Eurostat szerint 6,6 százalékos volt, az EU-tagországok átlaga 8,4, a kelet-közép-európai tagjelöltek átlaga pedig 12,5 százalékos. Hazánknál kedvezőbb mutatója 2000-ben a 15 tagállam és a tíz tagjelölt közül csupán Svédországnak (6,2), Nagy-Britanniának (5,6), Dániának (4,7), Írországnak (4,4), Ausztriának (3,9), Hollandiának (2,8) és Luxemburgnak (2,4) volt.
A magyar adatok regionális bontásban tekintve is igen kedvezőek. A tagjelöltek összesen 51 régióján belül a legalacsonyabb rátával büszkélkedő hat térség közül négy Magyarországon található.
A tagállamok körében már jóval kedvezőbb helyzetű régiók is találhatók. Az abszolút csúcstartó a finnországi Ahvenanmaa (Aland)-szigetcsoport, ahol a munkaképes lakosságnak alig 1,7 százaléka nem talál állást. Két százalék alatti rátát mondhat magáénak azonban Közép-Portugália és az angliai Oxford környéke is.
Az országon belüli regionális különbségek az EU-ban éppúgy igen élesek néhány tagállam esetében, mint a tagjelöltek körében. Olaszországban például a "csizma orrán" lévő Calabria 27,7 százalékos munkanélküliséggel küzd, míg Trentino Alto Adige (Dél-Tirol és a szomszédos területek) rátája alig 3,1 százalékos. Szlovákiában a két végletet Pozsony (6,6) és Kelet-Szlovákia régiója (25,1) képviseli, Csehországban Prága (3,4) és Ostrava környéke (15,2).
Ezekkel a sokszoros eltérésekkel összevetve a sokat ostorozott magyar regionális különbségek mérsékeltnek tűnnek. Hazánkban a legnehezebb foglalkoztatási helyzetű régió állástalansági mutatója (Észak-Magyarország, 9,9 százalék) még háromszorosa sincs a legkedvezőbb helyzetű Nyugat-Dunántúl mutatójának (4,4).
Legjobbak a magyar adatok
Magyarországon a legkisebb a munkanélküliség az EU-tagjelölt államok között.