A brit kutatóintézet csupán 2,7 százalékos globális növekedést vár 2001-re. A vészforgatókönyv esélyét növelik a feltörekvő piacok, elsősorban Argentína nehézségei, melyek az amerikai bankszektort is súlyosan érinthetik.
A világgazdaság bővülése csaknem megfeleződik a tavalyi 4,9 százalékos növekedés után. Az idei teljesítmény az ázsiai válságtól terhes 1998-as esztendő adatát idézi, csakhogy most a fejlett országok teljesítménye marad el az átlagtól. Az OECD-országok 1,4 százalékos növekedési adata az 1993-as nyugat-európai recesszió óta a legalacsonyabb érték.
Az EIU továbbra is 60 százalékos valószínűséget rendel előrejelzéseihez, a vészforgatókönyv esélyét viszont 25-ről 30 százalékra emelte. Ennek oka főként az argentin, a török és a brazil gazdasági helyzet alakulása. A latin-amerikai és az ázsiai feltörekvő gazdaságokra adott jóslatai közül többet is lefelé módosított az EIU. Egy esetleges argentin fizetésképtelenség vagy leértékelés súlyos veszteséget okozhatna amerikai bankoknak, ami szűkítené a likviditást az Egyesült Államok pénzügyi piacain, növelve az amerikai recesszió kockázatát, véli a kutatóintézet.
A brit gazdaságkutatók Európával kapcsolatban is egyre pesszimistábbak. Az euróövezetben már csak 1,9 százalékos bővülést várnak, a német növekedést pedig alig valamivel 1 százalék fölé várják az idén, csatlakozva a borúlátóbb német kutatóintézetek prognózisaihoz. Ezzel Németország teljesítménye az 1,5 százalékosra várt amerikai mögött is elmaradna.
A legkevésbé Közép-Európa sínyli meg a lassulást az EIU szerint, a növekedés 3,4 százalékos lehet 2001-ben a tavalyi 3,8 után. Lényegesen jobban visszaesik a szovjet utódállamok bővülésének üteme.
Lehet még rosszabb
A világgazdaság az 1974-es olajválság óta a legsúlyosabb lassuláson megy keresztül -- áll az Economist Intelligence Unit (EIU) friss előrejelzésében.