Kivonulhat a Tesco Magyarországról, sőt a négy kelet-közép-európai leányvállalatot összefogó Tesco Europától is megválhatnak jövőre, ha sztrájkjaikkal tovább tizedelik a napi bevételeket a helyi dolgozók, írja a Magyar Idők. A kormánypárti lap cikkében olyan forrásra hivatkozik, aki a Tesco londoni központjában működő menedzsment tagja.
(MTI)
Mint ismert, a multi hazai dolgozói fizetésemelést és létszámbővítést követelnek, mely érdekében szeptemberben több áruházban is sztrájkoltak országszerte, és a dolgozókat képviselő szakszervezetek már októberre és novemberre is meghatároztak sztrájkidőpontokat.
A londoni forrás szerint azonban ennek végül nem lesz eredménye, mert a Tesco az aktuális üzleti évre vonatkozó nyereségterve nem teszi lehetővé, hogy a jelenlegi forgalom mellett több pénzt áldozzanak humánpolitikai kérdésekre. Ezért az az álláspont körvonalazódik a vállalat központjában, hogy amennyiben a régióban tovább feszítik a húrt az elégedetlen munkavállalók, akkor a kivonulás mellett döntenek az érintett piacokról, akár úgy, hogy a magyar, cseh, lengyel és szlovák leánycégeket egyesítő Tesco Europát megbontják, vagy ha sikerül, csomagban értékesítik 2018. március után.
A lap forrása szerint már zajlottak tárgyalások több lehetséges kereskedelmi befektetővel, így a Tesco akár hamarabb is dönthet a kivonulás mellett.
A fejleményekre rímel, hogy a Tesco épp két hete közölte, hogy akár 250 dolgozójától is megválik, viszont őket a központi irodából küldik el. Az pedig pont a kivonulás ellen szól, hogy a multi a dolgozókat képviselő Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetével (KDFSZ) és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetével (KASZ) való tárgyalás után úgy döntött, elfogadja a béremelésre vonatkozó szakszervezeti követeléseket, és szeptember 1-től visszamenőleg bruttó 179 000 forintra emeli a legkisebb keresetű munkavállalók bérét. A legutóbbi ismert álláspont szerint azonban a kért 15 százalékos létszámemelésbe valóban nem mennek bele.
Közben a Tesco Europa lengyelországi egységeiben is demonstrálnak a dolgozók. A Szolidaritás független szakszervezeti konföderáció Solidarnosc Tesco elnevezésű tagszervezete október 17-én régiós tüntetést tart a vállalat prágai központjánál, melyre a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetét (KDFSZ) is meghívták.
"Felkértek, hogy vegyünk részt a Tesco magyar, cseh, lengyel és szlovák egységeiben tömeges létszámleépítéssel járó racionalizálási szabályzat elleni megmozdulásban. Elegünk van a kettős mércéből a keleti és a nyugati piacok között: az olcsó munkaerő kihasználására épített üzleti modellnek meg kell dőlnie minden olyan multinál, amely az adókönnyítések ellenére tovább szipolyozná a magyar munkavállalókat"
- mondta a Magyar Időknek Bubenkó Csaba, a KDFSZ elnöke.
A Tesco itthon egyébként hétfő délután kettőkor folytatja a tárgyalásokat a KDFSZ és a KASZ képviselőivel. Ennek eredményét vélhetően befolyásolja majd a multi országos szintű munkavállalói létszámfelmérése, ami szerdán kezdődött egy dunántúli megyeszékhelyen és célja, hogy boltméretekre és -tipusokra lebontva meghatározza a megfelelő színvonalú szolgáltatáshoz szükséges minimális dolgozói létszámot.
Ha mégis kivonulás lesz ebből, akkor a számok: a Tesconak Magyarországon 206 üzlete van, ebből 112 hipermarket. A cég közel 20 ezer munkavállalót foglalkoztat.
Frissítés: A 24.hu a Magyar Idők értesülése nyomán megkérdezt a brit láncot, valóban ki akarnak-e vonulni Magyarországról. A multi cáfolt:
"A Tesco továbbra is elkötelezett, hosszú távú és fenntartható magyarországi és közép-európai működés mellett."
A kivonulásról egyébként már 2014-ben és 2016-ban is szóltak pletykák.
(Magyar Idők, MTI)