A 764 munkaadó válaszának összegzése szerint a megkérdezett szervezetek 11 százaléka munkaerő felvétellel, 8 százaléka leépítéssel, 78 százalék változatlan alkalmazotti létszámmal számol, így alakult ki a plusz 3 százalékos érték. (Három százalék nem tudja.)
Az idei év első három hónapjára egy százalékos növekedést mért a Manpower, egy évvel ezelőtt, azaz 2010. második negyedévére mínusz 3 százalékot.
Kiss Judit kiemelte: pozitívan értékelhető, hogy 2011. második negyedévében a magyarországi gyártóiparban a munkaadói szervezetek 17 százaléka kívánja növelni a foglalkoztatást, 5 százalék leépítést tervez, 78 százalék változatlan létszámmal számol.
(A Manpower munkaerő-piaci mutató a következő negyedévben munkaerő-bővülésre számító munkaadók százalékos arányának és a munkaerő-csökkenést váró munkaadók százalékos arányának különbsége.)
Magyarország egyes területei közül a II. negyedévre a budapesti mutató 5 százalék, az előző negyedévhez képest 2 százalékponttal, az előző évihez képest 8 százalékponttal javult. Rendkívüli javulás várható Észak-Magyarországon: a mutató 8 százalék, az előző negyedévhez képest 5 százalékpontot, az előző évhez viszonyítva 23 százalékpontot javult. Ugyanakkor Dél-Alföldön a helyzet továbbra sem reménykeltő: az új felmérés mínusz 4 százalék, az előző negyedévhez képest 8 százalékpontot csökkent, és azonos az egy évvel ezelőttivel.
Kiss Judit felhívta a figyelmet arra, hogy a munkaadók csak akkor tudnak felvenni új munkaerőt, ha mind képzettségben, mind nyelvtudásban találnak megfelelőt, márpedig ez sokszor nehézségekbe ütközik.
MTI