A "kapcsolati tőke" bizonyos területeken visszaszorulni látszik Európában. Egyre kisebb szerepet játszik például azon, üzletszerűen intézményesített formája, amikor egy bank az ügyfelével való sajátos kapcsolat alapján különleges elbánásban részesíti azt.
Kapcsolati hitelezés például az, amikor a bank és stabil ügyfele úgy állapodnak meg a hitelfeltételekről, hogy előbbi előre megállapított áron ad biztos hozzáférést hiteléhez az utóbbinak. Ezzel az ügyfél számára gyakorlatilag ki van védve a likviditás vagy az árfolyam miatt jelentkező probléma. Ha a vállalatnak lecsökken a cash flow-ja, nem kell szembenéznie azzal, hogy más feltételekkel kaphat csak pénzt banktól, hiszen "kapcsolati" alapon előre megállapodtak a hitel feltételeiben.
Ezen "kötött" finanszírozási módszerrel szemben állnak az egyéb, alternatív finanszírozási technikák. Ha az átállás folytatódik, akkor a jövő év végére 11 százaléka az európai kapcsolati finanszírozásnak az alternatívba kerül át - számolta ki a Siemens Financial Services. A bankok - úgy látszik - nem bíznak annyira a kapcsolati tőkében, amit jelez az is, hogy az EKB jelentése szerint a kereskedelmi bankok egyre kisebb összegeket és egyre rövidebb időre helyeznek ki hitelként, és általában szigorúbban érvényesítik a fedezeti elvet, ráadásul szigorúbb feltételeket is szabnak.
A változás elsősorban a kisebb vállalkozásokat hozhatja nehezebb helyzetbe.
(Menedzsment Fórum)
Már a stabil ügyfelekben sem bíznak a bankok
A kapcsolati tőke bizonyos területeken visszaszorulni látszik Európában. Egyre kisebb szerepet játszik például azon, üzletszerűen intézményesített formája, amikor egy bank az ügyfelével való sajátos kapcsolat alapján különleges elbánásban részesíti azt.