A BCC hatezer brit vállalat körében elvégzett vizsgálata szerint a cégek 43 százaléka alig talál olyan alkalmazottakat, akiknek képzettsége megfelelő szintű lenne a betöltendő munkakörökhöz.
Összehasonlításul: tíz évvel ezelőtt még a brit vállalatok 29 százaléka számolt be ilyen nehézségekről, vagyis egy évtized alatt 50 százalékkal nőtt a munkaerő-igényeinek kielégítésével küszködő cégek aránya.
David Frost, a BCC vezérigazgatója szerint a brit szakképzési rendszer már hosszú évek óta nem képes megfelelő képzettségű munkaerővel ellátni a gazdaságot, amely e tekintetben máris lemaradóban van a globális versenyben.
Vállalati jelzések szerint a legalapvetőbb szakmákra is szinte lehetetlen képzett munkaerőt találni Nagy-Britanniában. A legnagyobb brit élelmiszer-kiskereskedelmi hálózat, a Tesco éppen a héten jelentette be, hogy Lengyelországban toboroz teherautósofőröket nagy-britanniai bolthálózatának kiszolgálására.
Nagy-Britannia az egyetlen nagy EU-gazdaság, amely a bővítés első pillanatától teljesen megnyitotta munkaerőpiacát az új kelet-európai tagállamok előtt. A munkáspárti kormány a most már komoly munkaerőhiánnyal küszködő, az euróövezeti ütem csaknem háromszorosával növekvő brit gazdaság érdekeire hivatkozva elvetette a konzervatív sajtó és ellenzék azon követelését, hogy - több más EU-tagállamhoz hasonlóan - érvényesítse a csatlakozási szerződés által lehetővé tett átmeneti korlátozásokat az új tagállamok munkaerejével szemben.
(MTI)
Már most rászorul a kelet-európai munkaerőre Nagy-Britannia
A brit cégek csaknem felének már komoly nehézségeket okoz megfelelő szakképzettségű munkaerő fellelése, áll a Brit Kereskedelmi Kamara (BCC) kedden kiadott felmérésében.