3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai kormány lazított a Nabucco-fölgázvezeték mögötti, több éve tartó kizárólagos kiállásán, és kész mind a négy lehetséges alternatívát támogatni, amennyiben azok gázt szállítanak az Európai Unió igen "sebezhető" államaiba - írta hétvégi számában a The Wall Street Journal.

Az amerikai gazdasági napilap az ITGI-t (Interconnection Turkey Greece Italy) és a Transz-adriai Csővezetéket nevezte meg a Nabucco riválisaként, valamint azt a vezetéket, amely megépítésének szándékát a hétvégén jelentette be Azerbajdzsán. Ez utóbbi párhuzamosan futna a Nabuccóval. Az ITGI és a transz-adriai vállalkozás a meglévő török vezetékre csatlakozna rá, és Törökország határától Görögországba, a balkáni államokba, illetve a tenger alatt Olaszországba vezetné a gázt, kezdetben évi 10 milliárd köbméteres kapacitással.
A kaszpi-tengeri gázkitermelésre a BP és a Statoil vezetésével létrejött konzorciumnak az egy évtizede tartó viták után néhány héten belül végül döntenie kell, hogy melyik vezetéken kívánja eljuttatni az energiahordozót Európába. A társaság jelenleg négy lehetséges útvonalat mérlegel - írta isztambuli keltezéssel a lap. Homályosak tűnnek az EU által támogatott gáz-csővezeték kilátásai címmel megjelent cikkében. Richard Mornigstar, az eurázsiai ügyben illetékes amerikai különmegbízott csütörtökön közleményt adott ki, amelyben cáfolta, hogy az Egyesült Államok a Nabuccóval szemben a rövidebb és olcsóbb megoldásokat preferálná.

"A Nabucco továbbra is nagyon kívánatos politikai és stratégia lehetőség. Mint minden csővezetéknek, kereskedelmi szempontból életképesnek kell lennie" - szögezte le Morningstar, ami azonban a lap szerint egyértelmű elmozdulást jelent az amerikai politikában a Nabucco kizárólagos támogatásától afelé, hogy minden olyan vezetéket elfogadhatónak tart, amely biztosítani tudja az energiabiztonsági célok megvalósulását. Az EU ugyanakkor továbbra is a Nabucco elkötelezettje.

"Kereskedelmi szempontból a Nabucco-projekt el van temetve" - jelentette ki a lapnak Borut Grgic, az Atlantic Council nevű amerikai kutatóintézet energiaügyi szakértője. A The Wall Street Journal szerint ez a vélemény megegyezett a Fekete-tengeri Energetikai és Gazdasági Fórum nevű, pénteken véget ért isztambuli tanácskozáson részt vett energetikai szakemberek és elemzők többségének álláspontjával.

A több mint 3800 kilométeres Nabucco csővezeték megépítését 2002 óta tervezik; célja, hogy csökkentse az uniónak az orosz gázszállításoktól való függőségét. A cső évi 31 millió köbméter gázt lenne képes szállítana Kelet-Törökországból az ausztriai elosztóba, de egyelőre nem tudni, hogy mennyi nem orosz eredetű gáz szerezhető be a Nabucco feltöltéséhez. Szakértők szerint a finanszírozási problémák miatt évekig, az újabb gázforrások bekapcsolásáig feltöltetlen maradhat, aminek a kockázata "fenntarthatatlan" - írta a The Wall Street Journal.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!