Nincs olyan lakás Magyarországon, ahol ne használnának négy-öt féle elektromos háztartási eszközt. A gyártók újabb és újabb modellekkel rukkolnak elő, a régi tévé vagy hűtő pedig szeméttelepen vagy a közeli kiserdőben végzi. Így pedig súlyosan szennyezi a környezetet, hiszen mérgező nehézfémeket és szerves szennyező anyagokat tartalmaz.
[ajanlo=90][igazitas=left/] Január elsejétől - az Európai Unió elvárásainak megfelelően - az elektronikai cikkek gyártóinak jogszabály által előírt kötelességük a saját termékükből képződött elektronikai hulladék összegyűjtése, kezelése és újrahasznosítása. A rendszernek elvileg egy hónapja működnie kell, a cél ugyanis az, hogy évente fejenként négy kiló elektronikai hulladékot újra lehessen hasznosítani.
A megunt, elhasználódott vagy elavult háztartási gépek összegyűjtésében fontos szerep hárul az elektronikai cikkekkel kereskedő vállalkozásokra. A kereskedők a jelek szerint hajlanak is arra, hogy részt vegyenek a munkában, de kérdéses, hogy a vevők mennyire élnek majd a lehetőséggel. A szerződések mindesetre folyamatosan kötik a hulladékhasznosítási feladatokat átvállaló feldolgozókkal, annak ellenére, hogy egyelőre egyetlen helyet sem árasztottak el a használt műszaki cikk szállítmányok, írja a Népszabadság.
Még kevés a visszaváltott elektronikai hulladék
A gyártók és a forgalmazók az év elejétõl kötelesek visszavenni a kiselejtezett, elromlott elektronikai termékeket, de a felhasználók nem árasztják el õket hulladékokkal. Pedig évente mintegy 130-140 ezer tonna elektronikai szemetet termelünk, számol be a Népszabadság.