Habár a fiúk negyede érdeklődik a gondozói szakma iránt, és minden nyolcadik lány az építőiparban szeretne elhelyezkedni, a gyakorlatban erre mégis nagyon kevés példa akad: az óvodai dolgozók 98 százaléka nő, és az építőiparban is 99 százalékban férfiak dolgoznak. Tavaly Angliában csak huszonkét nő végzett vízvezeték-szerelőként háromezer férfival szemben, írja a BBC.com az Egyenlő Esélyek Bizottságának tanulmánya alapján.
[ajanlo=95][igazitas=left/]A tanulmány szerint a nők többsége úgy gondolja: ha annak idején, amikor pályát kellett választania, tudta volna, hogy a hagyományosan női foglalkozásokban általában rosszabbul lehet keresni, másképp döntött volna. Azok a nők, akiknek volt lehetőségük továbbtanulni, ritkábban értettek egyet a fenti állítással.
Julie Mellor, az Egyenlő Esélyek Bizottságának elnöke szerint nem csak egyéni, de össztársadalmi érdek is, hogy mindenki megtalálja a képességeinek és elképzeléseinek leginkább megfelelő szakmát. A jövőben még nagyobb figyelmet kell fordítani az előítéletek leépítésére, hiszen a korai pályaválasztás sokszor egyben egész életre szóló döntést is jelent.
A nők hátrányos megkülönböztetése a munkaerőpiacon Magyarországon is jól ismert helyzet. Ma Magyarországon a nők foglalkoztatási aránya 44, míg a férfiaké 57 százalék. Ez a szám nem nagyon különbözik az uniós átlagtól, ám a foglalkoztatottsági mutatók folyamatos csökkenő tendenciát mutatnak a rendszerváltás óta. A nők pedig - elsősorban a gyermekgondozás miatt - nehezebben térnek vissza az egyre szűkülő munkaerőpiacra.
A nőknek hazánkban is szembesülniük kell a nemek között megnyilvánuló bérkülönbséggel, melynek aránya nálunk 10 és 30 százalék között mozog. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2002-ben a férfiak bruttó átlagkeresete 131 ezer forint volt, míg a nőké 111 ezer. Szakértők szerint azonban az eltérés arányaiban kisebb ennél, mivel a munkaerőpiac itthon is megosztott, és a hagyományosan női ágakra, így ruhaiparra, a kereskedelemre, az egészségügy bizonyos területeire és a közoktatás egyes szintjeire jellemző az alacsonyabb kereset. A tényleges bérkülönbség az egyenlő egységnyi munkát alapul véve valójában 10-15 százalék körül mozog.
Menedzsment Fórum
Még mindig ritka az óvóbácsi és a női kőműves
Nagy-Britanniában a legtöbb lány a hagyományos nemi szerepeknek megfelelően választ munkát annak ellenére, hogy a hagyományosan női foglalkozásokban - a férfiakéhoz képest - általában alacsonyabbak a keresetek. A nőknek hazánkban is szembesülniük kell a nemek között megnyilvánuló bérkülönbségekkel.