Bár az egyedülálló férfiak és nők fizetése majdnem azonos (átlagosan mindössze 7 százalékkal keresnek többet a férfiak), összesítve mégis majdnem dupláját viszi haza az erősebbik nem - derül ki a brit kereskedelmet felügyelő hivatal (Department of Trade and Industry) felméréséből.
[ajanlo=160][igazitas=left/]A vizsgálat szerint 1996 és 2004 között a nők fizetése kétszer annyit nőtt, mint a férfiaké (31, illetve 13 százaléknyit), a legtöbbet - 50 százalékot - az egyedülálló nőké emelkedett. '96-ban egy átlagos női kereset 46 százaléka volt egy férfiénak, ez az arány emelkedett 2004-re 53 százalékra. Ezzel együtt 2004-ben a nők csupán 41 százalékának származott bevételének legalább háromnegyede állásából, míg ugyanez az arány a férfiaknál 60 százalék.
A jelentés a családokon belüli keresetkülönbségekre is rámutat. A legtöbb esetben a családi bevételek több mint kétharmada a férfiaktól származik, bár a családok egyötödénél a nők keresnek többet.
A felmérést publikáló diszkrimináció-ellenes társaság (Women and Equality Unit) szerint ezek a számok nem bizonyítják, hogy a nők életszínvonala alacsonyabb lenne, hiszen egy gyakorlatilag nulla keresettel rendelkező hölgy is élhet jól, ha a vele egy háztartásban élők jól keresnek.
A Menedzsment Fórum az Incomes Data Services-re hivatkozva már korábban közölte, hogy az EU-ban máshol sem sikerült felszámolni a juttatások terén megjelenő egyenlőtlenséget. Franciaországban például 12 százalékkal keresnek kevesebbet a nők azonos munkakörökben, de Finnországban és Németországban is létezik a diszkrimináció.
Magyarországon a kimutatások szerint a közép és felsőfokú végzettségű férfiak akár 30-40 százalékkal is többet keresnek, mint az ugyanolyan képzettségű nők. Itthon a legkirívóbb az egyenlőtlenség az energiaiparban és a pénzügyi szolgáltatásoknál. Jobb a helyzet a közszférában, az oktatásban például csak 20 százalékkal keresnek jobban a férfiak.
Menedzsment Fórum
Még mindig sokkal kevesebbet keresnek a nők
A brit nők nagyjából fele annyit keresnek, mint a férfiak. A nemek közti legnagyobb különbség a nyugdíjasoknál figyelhető meg: a nők bevétele - a nyugdíjt és egyéb kereseti forrásokat is beleértve - csupán 37 százaléka a férfiakénak. A kereseti egyenlőtlenségek az egész EU-ban általánosak.