A bejelentés azt követően történt, hogy Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök Szlovéniába érkezett, hogy megnyugtassa a szlovén kormányt, az orosz földgáz európai szállítását segítő beruházás nem marad el. A tárgyaláson várhatóan a legutolsó jogi és pénzügyi kérdések tisztázására kerülhet sor.
Az elmúlt héten az orosz miniszterelnök-helyettes, Igor Szecsin a teljes Déli Áramlat beruházás elmaradását vetítette előre, mivel - akkori nyilatkozata szerint - Oroszország túl drágának találja a vezeték kiépítését. Putyin korábban fekete-tengeri kikötőkben cseppfolyósított földgáz befogadására alkalmas terminálok megépítését szellőztette meg, amelyekkel a vezeték kapacitásait egészíthetnék ki. Egyes elemzők szerint azonban Szecsin nyilatkozata azzal a céllal történt, hogy nyomást gyakoroljon Törökországra, hogy az támogassa a vezeték megépítését.
Szlovéniában, kedden Scsegoljev orosz távközlési és tömegtájékoztatási miniszter már úgy nyilatkozott: Szlovénia az egyik vezető földgáz tranzit országgá válhat a Balkán-félszigeten, ha megépül a Déli Áramlat. Putyin szerdán a szerb kormány képviselőivel is megbeszéléseket folytat.
A tervek szerint 2012-re elkészülő Déli Áramlat évi 63 milliárd köbméter földgáz szállítására lesz alkalmas. A Déli Áramlat a Fekete-tenger alatt vezetne Bulgáriáig, ahonnan több vezetéken keresztül jutna el földgáz többek között Görögországba, Olaszországba és Magyarországba is.
MTI