3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Továbbra sem lesznek az EU-ban egységes vállalatfelvásárlási szabályok, mivel az Európai Parlament (EP) egyetlen szavazattal elutasította az erre vonatkozó előterjesztést.

Az Európai Bizottságnak emiatt újra kell kezdenie az immár tizenkét éve húzódó ügy megoldására irányuló erőfeszítéseit, a tagországok vállalatainak pedig egyelőre nélkülözniük kell a szerkezeti átalakulást elősegítő jogszabályt.

Az EP-képviselők közül 273 voksolt a javaslat mellett és ugyanennyien ellene, míg 22 honatya tartózkodott a szavazástól -- jelenti a Reuters. Ily módon nem volt meg a szükséges egyszerű szavazattöbbség, jóllehet a parlamenti elfogadást elemzők - a tagországok és az EP képviselőiből álló egyeztetőbizottságban egy hónappal ezelőtt kialakult kompromisszum után - formalitásnak tekintették.

A tőzsdén jegyzett vállalatok felvásárlásának szabályait rögzítő uniós kerettörvény elsődleges célja a kisrészvényesek érdekeinek védelme lett volna az erőszakos felvásárlási akciók során. Ennek jegyében a felvásárló (angolszász mintára) minden tagországban köteles lett volna valamennyi papírra "méltányos árú" ajánlatot tenni.

A legtöbb vitát nem ez az alapelv, hanem a cég menedzsmentje által foganatosítható védintézkedések szabályozása váltotta ki. A szavazásra bocsátott szöveg értelmében az ilyen lépésekhez a részvényesek jóváhagyását kellett volna kérni. Ezt főként Németország ellenezte, mondván: így a menedzsment gyakorlatilag tehetetlen lenne, és az európai vállalatok túlságosan könnyű célponttá válnának a "támadók" számára. Annak a veszélye, hogy vállalataink "cápák" áldozatává válnak, és így dolgozóik az utcára kerülnek, nagyobb, mint a belső piacot fenyegető bármilyen hátrány -- fogalmazott a Bloomberg szerint egy a német aggályokat osztó spanyol szocialista képviselő.

Ezek után megfigyelők szerint több évre lesz szükség, amíg sikerül tető alá hozni a vállalatfelvásárlási direktívát. Jogi és pénzügyi szakemberek ugyanakkor türelmetlenül várják az egységes szabályok megteremtését. A brit hírügynökség által megszólaltatott szakjogászok egyike úgy fogalmazott: a szavazás kimenetele azért nyugtalanító, mert azt jelzi, hogy az EU-ban nincs meg a kellő politikai akarat az egységes szabályok megteremtésére és ezzel a vállalati átalakulások előmozdítására.

Frits Bolkestein, a tervezetet jegyző európai bizottsági tag csalódottságának adott hangot az EP-szavazás eredménye kapcsán, hozzátéve: szomorú azt látni, hogy bizonyos szűk körök érdekei miatt az egész unió érdekei háttérbe szorulhatnak. A bizottsági közlemény szerint a direktíva elutasítása komoly visszalépés mind az egységes pénzügyi piacok 2005-re előirányzott megteremtése, mind pedig a lisszaboni csúcsértekezleten elfogadott alapvető cél -- az EU-nak a világ vezető tudásalapú gazdaságává tétele -- megvalósítása szempontjából.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!