3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az elektronikus kereskedelem várható elterjedése alapjaiban rengeti meg a klasszikus adóelveket -- vélik a tanácsadók.

Jelenleg ugyanis az értékesítés helye alapján határozzák meg, hogy a nyereség után melyik országban adózik a vállalkozás. Ez viszont elektronikus értékesítés esetén nehezen értelmezhető.

Várhatóan ez év szeptemberétől lép életbe az elektronikus aláírásról szóló törvény, ami megteremti az elektronikus kereskedelem hazai elterjedésének feltételeit. Az e-business viszont alapjaiban rengeti meg az adóztatás klasszikus elveit -- mondta Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers Kft. cégtársa a témáról rendezett minapi konferencia tájékoztatóján.

Az internetes kereskedelem nemcsak egy forradalmian új értékesítési csatornát jelent, ahol a tartalom forma nélkül is értékesíthető, hanem olyan kereskedelmi tevékenységet, amelyhez nem kapcsolódik fizikai jelenlét. Ezért a korábban használt adófogalmakat újra kell definiálni -- húzta alá.

A jelenlegi adórendszer szerint például az adóalanyokat egy fizikai telephely alapján lehet bejegyezni, ami az elektronikus kereskedelem esetében nem alkalmazható. Emellett az adózás szempontjából is az értékesítés helye határozza meg, hogy az adott ügylet nyeresége után a vállalkozásnak melyik országban kell nyereségadót fizetnie. Ez viszont elektronikus értékesítés esetén igen nehezen értelmezhető. Így viszont felmerül a kérdés, hogy az ilyen ügylet vajon termékértékesítésnek számít, vagy pedig szolgáltatásnyújtásnak. Mindezeknek meghatározó szerepük van közvetett adók, ezen belül is az általános forgalmi adó és a vám szempontjából. A hazai forgalmiadó-törvény az elektronikus kereskedelmet szolgáltatásként adóztatja. A társasági adó szempontjából pedig az a lényeges, hogy a vállalkozásnak melyik országban keletkezik bevétele.

Az elektronikus ügyleteknél az adóztatási kérdések mellett esetleges adminisztrációs nehézségekkel is számolni kell: így az elektronikus aláírással és dokumentumok kezelésével, hitelesítésével, az aláírással, az ügyletek számviteli elszámolásával és ellenőrizhetőségével.

A hatályba lépő elektronikus aláírásról szóló törvény még csak keretszabályozás, a részleteket kormányrendeletek rögzítik majd. Hazai szabályozása nincs túlságosan lemaradva az európai jogalkotástól. Az uniós tagállamok is csak most fogalmazzák saját szabályaikat. A törvény életbelépésével várhatóan megszaporodik az elektronikus aláírások és dokumentumok hitelesítésével foglalkozó szolgáltatók száma.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!