A rendelet 23 állami nyilvántartással kapcsolatos adatfeldolgozást nevesít, amit a jövőben kizárólag államigazgatási szerv vagy 100 százalékban állami tulajdonban lévő gazdasági társaság végezhet.
Az NFM közleménye szerint a nemzeti adatvagyonba a közfeladatot ellátó szervek által kezelt közérdekű adatok, a személyes adatok és a közérdekből nyilvános adatok összessége tartozik. Ide sorolták az elektronikusan vezetett nyilvántartásokat is, "melyek biztonságos, megbízható és hatékony működése a Magyar Köztársaság gazdasági és társadalmi rendje, valamint a közigazgatás zavartalan működése szempontjából kiemelt jelentőséggel bír" - olvasható a közleményben.
A kormányrendelet alapján állami adatfeldolgozó kezeli a polgárok személyi adatait és lakcímét tartalmazó nyilvántartásokat, a központi útiokmány- és szabálysértési nyilvántartásokat, valamint az egészség- és nyugdíjbiztosítási nyilvántartásokat.
A rendelet a földhasználati nyilvántartást, az állami földmérési alaptérképeket és más ezzel kapcsolatos adatfeldolgozást is megemlíti. Ezeknek az adatoknak a feldolgozását elsősorban a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH), a Kopint-Datorg Zrt. és a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) végzi majd.
A közlemény szerint a múlt év decemberében elfogadott törvény a nemzeti adatvagyon fogalmának meghatározása mellett "a további visszaélések megakadályozása érdekében szűkíti az üzemeltetésre jogosultak körét, kizárva a magáncégeket, így az adatfeldolgozást csak államigazgatási szerv, illetve 100 százalékos állami tulajdonban álló gazdasági társaság végezheti." A törvény módosította a büntető törvénykönyvet is, melynek alapján öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető az, aki akadályozza az adatnyilvántartásokhoz való hozzáférést, vagy lehetetlenné teszi azt.
A nemzeti adatvagyonról szóló törvény 2011. december 31-ig ad átmeneti időt arra, hogy a jelenlegi adatkezelők megfeleljenek az új szabályozásnak és a nem megfelelő adatfeldolgozóval megszüntessék a szerződést.
MTI