A helyzet nem minden országban ilyen rossz. Egy jelenleg az USA-ban élő holland válaszadó szerint jelentős a különbség a tengeren túli és az európai hozzáállás között. Míg az Államokban a legtöbben munkájuk alapján határozzák meg önmagukat, addig Európában egy hobbi vagy szórakozás alapján, amihez a munka csak eszközt szolgáltat. Ennek köszönhetően egy társaságban sem azt kérdezik, hogy mit dolgozol, hanem azt, hogy hol töltötted a szabadságodat, s hova készülsz az idén. Az amerikaiak munkához való viszonya szinte kitermeli a túlhajszolt munkaerőt, aki rosszul érzi magát barátai társaságában, ha kevésbé túlterhelt, mint a többiek.
Az amerikai munkavállaló kevesebb szabadságot kap, s még azt sem használja fel maradéktalanul. 37 százalék mindössze 7 napot tölt pihenéssel, míg Európában nem ritka a 4 hetes nyaralás sem. A válaszadók zöme egyszerre mindössze 2-3 napot vesz ki, mivel a szabadság hosszú távon megbosszulja magát. Mielőtt pihenni mennének, estéiket az irodában töltik, hogy ne maradjon feladat elvégzetlenül, míg visszajövetelkor a lemaradást igyekeznek minél gyorsabban behozni.
A megoldás a szakemberek szerint a munkaadók kezében van, amit alátámasztanak az évente közzétett "Legjobb munkahely" felmérések is. Némi odafigyeléssel, törődéssel és rugalmasabb munkaidők bevezetésével ismét az elégedettség irányába billenhet a képzeletbeli dolgozói mérleg.
Menedzsment Fórum
Megtörnek az amerikaiak a munka terhe alatt
Érezte már úgy, hogy szinte betemeti a munka és az elvégzendő feladatokra napi 48 óra is kevésnek bizonyulna? A tengerentúlon minden harmadik munkavállaló túlhajszolt egy amerikai intézet közelmúltban készült felmérése szerint.