A Budapest Bank országosan reprezentatív felmérés keretében vizsgálta az agráriumban tevékenykedő kis- és középvállalkozások (kkv) helyzetét, a felmérést a GfK Hungária Piackutató Intézet végezte a bank megbízásából, 2015 végén.
A felmérés szerint 2015-ben az agrárvállalkozások 63 százaléka hajtott végre beruházást, és minden ötödik vállalkozás növelte is beruházásainak mértékét az egy évvel korábbihoz képest. A beruházások jellemzően 50 millió forintnál kisebb összegben valósultak meg. Az előző évben a vállalkozások 61 százaléka fejlesztett. Az üzemméret emelkedésével nőtt a beruházások szintje is, a legalább 500 hektáron gazdálkodók és a legalább 500 állatot tartók ötöde, és a legalább 500 millió forint árbevételű gazdálkodók harmada 100 millió forint feletti összeget fektetett be 2014-ben.
Az idén a kapacitásbővítéssel szemben a technológiai fejlesztések kerülnek előtérbe. Minden második vállalkozás tervez korszerűsítést, azaz növelné technológiai színvonalát vagy további gépesítésbe ruházna be, a kapacitást pedig a gazdák 17 százaléka kívánja bővíteni. Főleg a növénytermesztéssel (is) foglalkozók (54 százalék), valamint a nagyobb földterületen gazdálkodók (56 százalék) kívánják növelni technológiai színvonalukat 2016-ban.
Az agrárvállalkozások 12 százaléka állította, hogy az előző évhez képest nőtt az árbevétele, ők átlagosan 16 százalékkal magasabb árbevétellel zárták 2015-öt. Majdnem minden második vállalkozásnak (42 százalék) ugyanakkor stagnált az árbevétele, 46 százalékuk pedig a korábbinál alacsonyabbal zárta az évet. A mikrovállalkozások közül minden hetedik növelte árbevételét 2014-hez képest.
Az értékesítési árak a megkérdezettek 43 százaléka szerint nem változtak 2015-ben, a megkérdezettek negyede növekedésről, míg harmaduk csökkenésről számolt be. A legkisebb vállalkozások közül minden második cég azt tapasztalta, hogy az árak nem változtak, 25 százalékuk pedig növekedésről adott számot, ami összecseng a KSH adataival, miszerint 2015 első felében 5 százalékkal nőtt az élelmiszer kiskereskedelmi forgalom.
A felmérés szerint az agrárvállalkozások körében a saját forrás a legnépszerűbb finanszírozási forma 59 százalékos aránnyal. A bankhitel is népszerű (13 százalék), és minden ötödik gazda tervezi, hogy az idén nagyobb mértékben alkalmazza ezt a finanszírozási formát. Az uniós támogatásokat közel háromszor annyian vették igénybe, mint az állami támogatásokat, és ez az olló valószínűleg tovább nyílik az idén.
Tóth Viktor, a Budapest Bank vállalati üzletágvezetője a közleményben kifejti: az agrárszektor tapasztalataik szerint rendkívül tőkeerős ágazat, a vállalkozások jelentős önerővel rendelkeznek, de beruházásaik megvalósításához erősen támaszkodnak az uniós forrásokra és banki hitelekre is, ami az agráriumot finanszírozói szempontból az egyik legvonzóbb szektorrá teszi. A Vidékfejlesztési Program elindulása az üzletágvezető szerint az idén jelentős lökést adhat az ágazat beruházásainak, amelynek finanszírozásában a Budapest Bank is komoly szerepet kíván vállalni.
MTI