Augusztus 17-én lép hatályba, de január 1-jéig visszamenőleges hatállyal lehet alkalmazni a reprezentációval összefüggő adózási szabályokat, amelyeket a pénzügyi törvények módosításáról szóló törvénycsomag tartalmaz - közölte az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH).
A változás szerint nem kell megfizetni a reprezentáció után számított adóból azt a részt, amely nem több, mint az éves árbevétel 0,5 százalékának, de maximum 2,5 millió forintnak a 44 százaléka.
Üzleti ajándékozás esetén, ha a kifizető 10 ezer forint alatt juttat üzleti ajándékot, akkor ezek együttes értéke utáni adóból nem kell megfizetni az adóév során a kifizető tevékenységében személyesen közreműködő tagok számára számított fejenkénti 1.500 forintos érték 44 százalékát. Egyéni vállalkozó estében a vállalkozót is figyelembe kell venni a létszám meghatározásakor.
A non-profit szervezetek esetében, a reprezentáció és a 10 ezer forint egyedi érték alatti üzleti ajándékok együttes értéke után számított 44 százalékos adóból nem kell megfizetni a tevékenység érdekében felmerült összes ráfordítás 10 százalékának a 44 százalékát, ami nem lehet több mint az éves összes árbevétel 10 százalékának a 44 százaléka.
Az adóköteles reprezentációs és üzleti ajándék után további közteherként változatlanul is csak a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást kell megfizetni, vagyis az tb- és munkaadói járulék mentes. Az új szabályok alapján megállapított 44 százalékos adót egyéni vállalkozóknak február 15-ig kell bevallani, illetve megfizetni. Egyéb szervezeteknek az éves összes bevétel megállapításának hónapját követő hó 12-ig kell az adót megfizetni, és az elszámolási módtól függően azt a havi, negyedéves, vagy az éves bevallásban szerepeltetni.
Módosul a reprezentáció elszámolása
Augusztus 17-én lép hatályba, de január 1-jéig visszamenőleges hatállyal lehet alkalmazni a reprezentációval összefüggő adózási szabályokat.