3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország lemondhat a Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat gázvezeték tengeri szakaszának megépítéséről, s helyette a Fekete-tenger partján cseppfolyósító üzem építését fontolgatja - jelentette a Kommerszant című lap csütörtökön. A lap által idézett szakértők szerint azonban ez csak Ankarának szóló blöff.

Az energetikai kérdésekért felelős Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes a lapnak elmondta: Moszkva a projekt olcsóbbá tételének lehetőségeit tanulmányozza, s a cseppfolyósítás kiegészítheti a vezetéket, vagy annak alternatívája lehet.

"A cseppfolyósító üzem a Déli Áramlat szerves része lehet, de ha áthidalhatatlan akadályokba ütközünk a projekt megvalósításában, helyettesítheti is a vezetékes megoldást" - egészítette ki Szecsin közlését Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin miniszterelnök sajtótikára.

A Kommerszantnak a tárgyalások egyik résztvevője elmondta: Moszkva azért keres alternatívát, mert Ankara eddig nem engedélyezte az építkezést felségvizein, noha erről Putyin már 2009. augusztusában, Ankarában megállapodott Erdogan török miniszterelnökkel. Ennek fejében Moszkva - a Burgas-Alexandrupolis vezetékhez fűződő saját érdekei ellenére - részt vállalt a Törökországnak előnyös Ceyhan-Samsun olajvezeték építésében, és engedményeket tett a tervezett első törökországi atomerőmű kérdésében.

Ankara tavaly decemberre ígérte, de azóta sem adta meg az engedélyt, amint ezt Szecsin a szerdai tárgyalások után meglehetősen ingerülten szóvá is tette.

Mihail Krutyihin, a RusEnergy szakértője szerint a cseppfolyósító üzem csak "a törököknek szánt blöff". Ha ugyanis cseppfolyósítják a gázt, akkor Bulgáriában, vagy Romániában is üzemet kell építeni a visszaalakításhoz. Krutyihin emlékeztetett arra, hogy a Fekete-tengernél, valamint a jamali lelőhelyek közelében építendő cseppfolyósító üzem lehetőségeinek vizsgálatával Putyin a múlt héten bízta meg az energetikai minisztert. A szakértő szerint Jamalnál merő  utópiáról van szó, mivel arrafelé a hajózási szezon évi két hónapig tart, vagy minden tankhajót atomjégtörőnek kell kísérnie. Nem túl ígéretes elképzelés, hogy a zsúfolt Boszporuszon küldjék át a tankhajókat, s a legnagyobbak, amelyeken a gáz szállítása a legolcsóbb, nem is tudnak áthaladni rajta.

A szakértők szerint Ankara átlát a blöffön, érti, hogy Moszkva nem mondhat le a Déli Áramlatról, ez a számos európai országgal már megkötött megállapodások fényében túl nagy presztizsveszteség lenne Putyinnak, így a török fél további engedményeket fog kipréselni Moszkvától egyebek között a gáz árában, és nagyon hosszadalmas tárgyalási folyamatra kell számítani.

A Déli Áramlat a tervek szerint évi 63 milliárd köbméteres kapacitással Bulgárián, Szerbián, Magyarországon, Szlovénián és  Ausztrián át Olaszországba, és leágazásokkal más országokba viszi a gázt. Fő célja a kockázatos partnernek tekintett Ukrajna elkerülése - ahol jelenleg az Európába irányuló orosz gázexport mintegy 80 százaléka halad át -, valamint az, hogy a Kaukázuson túli területek és Közép-Ázsia európai gázexportja ezen, és ne a Nabucco vezetéken haladjon át.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!