4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Februárban 673.600 álláskeresőt tartottak nyilván Magyarországon, ez több mint 10.000 fős csökkenést jelent januárhoz képest, ezzel párhuzamosan jelentősen, több mint 23 százalékkal nőtt a bejelentett új állások száma az év mésodik hónapjában - derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) honlapján közölt legfrissebb munkaerő-piaci statisztikából.

Éves összehasonlításban 2,2 százalékkal - 14.600 fővel - nőtt az álláskeresők száma. A legtöbb, 80.400 álláskeresőt Borsod-Abaúj-Zemplén megyében tartják nyilván, de Szabolcs-Szatmár-Beregben is mintegy 70 ezren keresnek munkát az NFSZ adatai szerint.

Február végén csaknem 179 ezren voltak tartósan regisztrált álláskeresők, ami 2010. februárhoz képest 7,1 százalékos emelkedést jelent. A regisztrált álláskeresők között arányuk 26,6 százalék volt, ami 0,4 százalékponttal magasabb az előző havinál.

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 606.900 álláskeresőt tartottak nyilván, 21.800-zal kevesebbet az előző havinál. A szezonálisan kiigazított idősor azt jelzi, hogy februárban szezonális jellegű többlet-munkaerőkínálat volt kimutatható, a szezonális ágazatok továbbra is csökkentik a foglalkoztatottak számát, folytatódik a „téli holtszezon”.

A foglalkoztatók a tárgyhónapban 45.600 új álláslehetőséget jelentettek be, amelyek száma egy hónap alatt 23,1 százalékkal - több mint 8.000 -rel -, míg az előző év azonos időszakához képest 82,7 százalékkal  - több mint 20.000-rel - emelkedett. A legtöbb új állásbejelentés Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Bács-Kiskun megyéből valamint Budapestről érkezett, ezekben a megyékben egyenként 3.000 feletti volt a számuk.

Az NFSZ adatai szerint az újonnan bejelentett állások 29,2 százaléka volt nem támogatott álláshely, 70,8 százalékát pedig valamilyen támogatott foglalkoztatási forma keretén belül kínálták a munkáltatók, tavaly februárban ez az arány 46,4, illetve 53,6 százalék volt.

Februárban a bejelentett nem támogatott állások száma 13.300 volt, ami az előző hónaphoz ezer darabos, az előző év azonos időszakához képest pedig 1.700 darabos növekedést jelent. Ezenkívül több mint 32.000 támogatott állást tartottak nyilván, ezek száma egy hónap alatt 30,8 százalékkal, 2009. februárhoz viszonyítva pedig több mint duplájára emelkedett.

A rövid és huzamosabb időtartamú közfoglalkoztatási forma keretében kínálták a legtöbb támogatott állást, az előbbiben a támogatott állások 68,9 százalékát, míg utóbbiban 13,3 százalékát, de jelentős az országos közfoglalkoztatási program álláshelyeinek a száma is. Ezen foglalkoztatási formák között többségében a szakképzettséget nem igénylő foglalkozások találhatók.

A hónap folyamán összesen 73.700 állás állt rendelkezésre a közvetítéshez, számuk az előző hónaphoz képest 25 ezerrel, az előző év azonos időszakához képest pedig több mint 22.000-rel nőtt. A februári zárónapig 37.900 állás maradt betöltetlen.

A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya  15,2, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 10,1 százalék volt. Az előző hónaphoz képest a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított mutató értéke 0,2 százalék ponttal, a munkavállalási korú népességhez viszonyított mutatóé pedig 0,1 százalékponttal csökkent.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által publikált legfrissebb adata 11,2 százalék, ez a munkaerő-felmérésből a 2010. november és 2011. januári időszakra, a 15–74 éves népességre vonatkozó országos adat. Ebben az értékben az egy hónappal korábban publikált adathoz és az előző év azonos időszakához képest is 0,4 százalékpontos emelkedés tapasztalható.

Az NFSZ adatai szerint februárban 10 cég, összesen 500 főt érintő csoportos létszámleépítést jelentett be a munkaügyi központok kirendeltségein. Az előző hónaphoz képest 630 fővel, 55,8 százalékkal csökkent a bejelentett elbocsátandó létszám.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!