3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brit baloldal 1997 óta tartó kormányzása alatt példátlan ütemben gazdagodtak tovább a brit szupergazdagok, akiknek összvagyona most már megközelíti a 250 milliárd fontot, derült ki a The Sunday Times új, éves vagyonlistájából.

A brit baloldal 1997 óta tartó kormányzása alatt példátlan ütemben gazdagodtak tovább a brit szupergazdagok, akiknek összvagyona most már megközelíti a 250 milliárd fontot, derült ki a The Sunday Times új, éves vagyonlistájából.

A vezető vasárnapi brit lap, amely minden tavasszal közzéteszi Nagy-Britannia leggazdagabbjainak becslésen alapuló ezres vagyonlistáját, a mostani összesítésben azt írta: a felső ezer együttesen 249,615 milliárd fontot (90 billió forintot) birtokol ingó és ingatlan értékekben, 23,3 százalékkal többet, mint tavaly. Nyolc évvel ezelőtt, amikor a Tony Blair miniszterelnök vezette, ma is hatalmon lévő baloldali Munkáspárt kormányra került, a leggazdagabb ezer brit összvagyona "alig" 98,99 milliárd font volt. A gazdagok százalékosan sokkal gazdagabbak lettek a mostani Labour-kormányzás alatt, mint korábban bármelyik konzervatív kormányzat idején - áll a vasárnap közzétett összefoglalóban.

A koncentrálódási folyamatot jelzi, hogy a teljes magánvagyon negyedét az idei lista első tíz helyezettje birtokolja, akik együtt 52,55 milliárd fontot "érnek"; ez 10 milliárd fonttal több, mint amennyit tíz évvel ezelőtt a felső 200 a magáénak tudhatott. A felső ezerben minden eddiginél több, összesen 40 milliárdos van, tízzel több, mint tavaly, és 24-gyel több, mint 1997-ben, a Munkáspárt kormányra kerülésének évében.

A Rich List 2005 vagyonlista első helyezettje Lakshmi Mittal, a brit-indiai acélmágnás, 14,8 milliárd font magánvagyonnal. Mittal, akinek acélipari csoportja, a Mittal Steel aktív részvevője volt a kelet-európai acélipari privatizációnak, és hírek szerint annak idején érdeklődött a Dunaferr magánkézbe adása iránt is, példátlan mértékben, több mint 300 százalékkal növelte egy év alatt vállalkozása értékét: a gyáros a tavalyi listán 3,5 milliárd fonttal még az ötödik helyen állt.

Mittal a Londonban élő orosz olajoligarchát, Roman Abramovicsot, az angol első ligát nagy fölénnyel vezető Chelsea labdarúgó klub tulajdonosát szorította le az első helyről. Abramovicsnak, aki komoly nemzetközi feltűnést keltve két éve vásárolta meg a Chelsea FC anyavállalatát, a The Sunday Times változatlanul 7,5 milliárd font vagyont tulajdonít; ez tavaly még elegendő volt az első helyhez.

Sir Paul McCartney, az egykori Beatles 63 éves volt basszusgitárosa, a zeneipari szupergazdagok külön listájának második helyezettje a The Sunday Times becslése szerint az idén 800 millió fontot birtokol, 40 millió fonttal többet, mint tavaly. Ennek dacára - az élvonal más tagjainak még nagyobb mértékű vagyongyarapodása miatt - a 40. helyről az 50-ikre csúszott vissza a teljes listán. A Beatles másik, még élő tagja, Ringo Starr dobos 125 millió fonttal a 366. Tavalyi 115 millió fontja még a 345. helyhez volt elégséges.

II. Erzsébet királynő a maga 270 millió fontra becsült vagyonával még a leggazdagabb brit nők listáján is csak a 15. helyre került, a teljes, ezres listán pedig a 180-ikra. Igaz, a lista összeállítói hangsúlyozták, hogy az uralkodó magánvagyonába nem számolták bele a világ legértékesebb képzőművészeti magángyűjteményei közé sorolt Royal Collectiont, amelynek becsült értéke 10 milliárd font.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!