2006-ban jelentette be az Apple a székhelyét biztosító Cupertino városának, hogy megvásároltak kilenc egybefüggő ingatlant a településen, ahol a vállalat új székházát fogják felépíteni. Az Apple Campus 2 névre hallgató épület egy sci-fibe is beillene, hatalmas gyűrű alakúra tervezett központ az eredeti tervek szerint 2013 és 2015 között épült volna fel. A projekt során azonban számos nehézség adódott, a vállalat pedig tavaly nyáron a két fővállalkozónak, a DPR Construction-nek és a Skanska USA-nek felmondott. Az indokok meglehetősen prózaiak voltak: az építési munkálatok csúszása és a költségtervek túllépése.
Ez még messze van az átadástól - Így áll az Apple Campus 2
A költségek kapcsán érdemes leszögezni, hogy azok évről-évre, minden új információ felbukkanásakor jelentősen megugrottak. A 260 ezer négyzetméteres új főhadiszállás megépítésének elsőként publikált költségvetése során még hárommilliárd dollárról beszéltek az Apple vezetői, ami 2013-ban az épület kivitelezésének kezdetén már ötmilliárd dollár körülire emelkedett. Figyelembe véve az Apple kommunikációját, vélhetőleg ezt akár 1-2 milliárddal is túlléphették.
Az épület az irodák mellett a dolgozók kényelmét és komfortérzetét emelő számos szolgáltatóegységgel lesz felszerelve és akár 13 ezer munkatárs számára is férőhelyet tud majd biztosítani. Az építmény a fenntarthatóságra is komoly hangsúlyt helyez. A tetőn lévő napelemek például négyezer háztartásnak megfelelő áramot tudnak majd termelni, bár ez a komplexum igényeinek csak egy részét fedezi. Emellett komoly mértékben növelik a zöldfelületek arányát a mostani 20 százalékról 80-ra. Ennek keretében 7000 fát ültetnek az Apple Campus 2 területén, olyan fajták, amik bírják az éghajlatváltozást, alacsony vízigényűek.
Ezek voltak az Apple őszi újdonságai
Az épület formája még a levegő áramlását is segíti majd, így a szellőztetés is kevesebb pénzbe fog kerülni, a hatalmas üvegfelületekkel pedig a világítás költségeiből faragnak. Utóbbi azonban egyben komoly költségtényezőt is jelent, az extraerős és hajlított felületű üvegeket ugyanis Németországban gyártják az Apple számára.
mfor.hu