A francia statisztikai hivatal szerint az ország gazdasága túllendült a válság mélypontján, ugyanakkor legalább 590 ezer állás megszűnésével számolnak és azt valószínűsítik, hogy az idei év végére 10,1 százalékig emelkedik a munkanélküliek aránya. A szervezet fontosnak tartja megjegyezni, hogy a foglalkoztatottak számának csökkenésével párhuzamosan, az elmúlt két évben a lélektani határnak számító 2 millió alá süllyedt a franciaországi munkát keresők száma.
A három év óta mért legmagasabb szintre emelkedett a munkanélküliség Olaszországban is. Az olasz statisztikai hivatal adatai szerint a második negyedévben 7,3 százalékra nőtt a munkanélküliség az előző három hónapban mért 7 százalékról. Elemzők arra számítanak, hogy a következő hónapokban tovább romlik a mediterrán ország foglalkoztatási helyzete, és a munkanélküliség az év végére 9 százalékra emelkedik.
Szlovákiában májusban még ennél is nagyobb arányra, 11,39 százalékra emelkedett a munkanélküliség, amit legutoljára a nagy külföldi autógyárak beindítása előtt lehetett megfigyelni. A korábbi években Szlovákia, Lengyelországgal versenyben, listavezető volt az Európai Unió munkanélküliségi rangsorában, amelyet legújabban a 13-15 százalékos állástalansággal küzdő balti államok vezetnek.
Meglepő adatnak számít ugyanakkor, hogy az elemzői várakozásokat is megcáfolva csökkent az oroszországi munkanélküliség. Oroszországban mintegy 200 ezren találtak állást az előző hónapban, a munkanélküliség így 9,9 százalékra csökkent az áprilisban elért kilenc évi csúcsot jelentő, 10,2 százalékról.
A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelegyezménybe foglalt költségvetési hiány újratárgyalására kényszerítheti a bukaresti kormányt, hogy a román pénzügyminisztérium legújabb számításai 2009-ben nem tartanak kizártnak akár 6,5 százalékos visszaesést sem. A IMF ettől függetlenül júliusban valószínűleg felfelé módosítja a világgazdaság jövő évi növekedésére szóló előrejelzését. A szervezet a korábban közölteknél mérsékeltebb visszaesésre számít, miután áprilisban közzétett prognózisában még azt jósolta, hogy jövőre 1,9 százalékkal gyarapodik majd a globális gazdaság.
Magyarországon a reálkeresetek 2,2 százalékkal csökkentek január-áprilisban, miközben a fogyasztóiár-index 3,1 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az átlagkeresetek 2009 első négy hónapjában 1,1 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 0,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.