Több mint egy évtizedes növekedés után a cégeknek most szembe kell nézniük a világgazdaság lassulásával, sok vezető azonban megfeledkezik arról, hogy a dolgozók ilyen helyzetben is boldogok és elégedettek maradjanak. Az amerikai Katzenbach Partners cég által végzett felmérés legfőbb tanulsága, hogy a leépítések és költségcsökkentő intézkedések gyakran azért nem érik el a kívánt hatást, mert a menedzsment megfeledkezik arról, hogy kellő motivációt adjon a megmaradó dolgozóknak.
Ha egy cég nem motiválja kellőképpen az alkalmazottakat, akkor az egész takarékossági intézkedés eredménye kerülhet veszélybe - állítják a szakemberek. "A nehéz időkben még fontosabb a dolgozók bíztatása, mivel a kiegyensúlyozott munkaerő hatékonyan tudja végrehajtani a költségcsökkentő intézkedéseket hosszú távon" - nyilatkozta Jon Katzenbach, a felmérést végző cég alapítója.
"Fontos, hogy a dolgozók a vállalat céljaiért dolgozzanak, ne pedig ellenük" - tette hozzá Katzenbach.
Az év elején Finnországban készült egy másik felmérés, mely azt mutatta ki, hogy a leépítések túlélői között nagyobb eséllyel fordulnak elő lelki betegségek, mivel nehezen dolgozzák fel azt, hogy a kollégájuk otthagyta a céget.
A Katzenbach Partners véleménye az, hogy a gazdasági visszaesések idején érzelmileg kell motiválni a dolgozókat abban, hogy segítsék a vállalat céljainak elérését. A trükk az, hogy a vállalati kultúra részévé kell tenni a megtakarítást kezdve egészen a mindennapi spórolással.
"Túl sok cégvezető gondolja úgy, hogy a létszámcsökkentések lényege a határozottság, a keménység és a szigor" - véli a Katzenbach Partners egyik munkatársa. Ezzel viszont csak azt érik el, hogy a megmaradó foglalkoztatottak is félteni fogják állásukat, és nem azért fognak dolgozni, hogy a cég céljait elérjék, hanem azért, hogy megtartsák a helyüket.